Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Στο Μουντιάλ η Ελβετία (4-0) - Στα μπαράζ η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία (0-0)

Στο Μουντιάλ η Ελβετία (4-0) – Στα μπαράζ η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία (0-0)

Η Ελβετία επικράτησε με 4-0 της Βουλγαρίας και προκρίθηκε απευθείας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, ενώ η Ιταλία ήρθε ισόπαλη (0-0) με τη Βόρεια Ιρλανδία και θα δώσει αγώνες μπαράζ για να βρεθεί στα γήπεδα του Κατάρ το 2022.

Η Ελβετία του Στίβεν Τσούμπερ της ΑΕΚ πήρε θριαμβευτικά την πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ, καθώς επικράτησε με 4-0 της Βουλγαρίας και κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλο με 18 βαθμούς.

Μετά το πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, οι Ελβετοί πήραν το προβάδισμα με τον Οκαφόρ στο 48′, ενώ στο 57′ ο Βάργκας σημείωσε το 2-0. Ο Ίτεν στο 72′ έκανε το 3-0 και ο Φρόιλερ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 4-0.

Ελβετία: Ζόμερ, Φρέι, Βιντμέρ, Σερ (90+7′ Σο), Εμπαμπού, Ζακάρια, Φρόιλερ, Σακίρι (90+7′ Αεμπίσερ), Οκαφόρ (68’ Στέφεν), Βάργκας (79’ Ζέκιρι), Γκαβράνοβιτς (68’ Ίτεν)

Βουλγαρία: Καραντζόφ, Τσβετάνοφ, Ντιμιτρόφ, Χριστόφ, Τουρίτσοφ (46’ Βελκόφσκι), Νεντέλεφ, Κοσταντίνοφ, Τσότσεφ (65’ Ι.Ίλιεφ), Κιρίλοφ (70’ Τσόνεφ), Ντεσπότοφ (80’ Γιάνκοφ), Ίλιεφ (46’ Γκ.Μίντσεφ).

Αντιθέτως, η Ιταλία δεν κατάφερε να νικήσει τη Βόρεια Ιρλανδία (0-0) και τερμάτισε στη 2η θέση με 16 βαθμούς και θα κληθεί να δώσει αγώνες μπαράζ για να εξασφαλίσει την παρουσία της στα γήπεδα του Κατάρ το 2022.

Λίγους μήνες μετά την κατάκτηση του Euro, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν κατάφερε να πάρει την πρωτιά στον όμιλο. Η Ιταλία είχε ευκαιρίες απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία, με τους Ντι Λορέντζο (8′), Ινσίνιε (37′, 48′), Κιέζα (63′) και Έμερσον (80′) αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι θα μπουν στη δύσκολη μάχη των μπαράζ.

Βόρεια Ιρλανδία: Πίκοκ Φαρέλ, Φλάναγκαν, Κάθκαρτ, Έβανς, Λιούις, Ντέιβις, ΜακΚάν, Σαβίλ (72’ Κ.Έβανς), Γουάιτ (72’ Ουάσινγκτον), Ντάλας, Μαγκένις

Ιταλία: Ντοναρούμα, Έμερσον (81’ Σκαμάκα), Ατσέρμπι, Μπονούτσι, Ντι Λορέντζο, Ζορζίνιο (68’ Λοκατέλι), Τονάλι (46’ Κριστάντε), Μπαρέλα (64’ Μπελότι), Κιέζα, Μπεράρντι, Ινσίνιε (68’ Μπερναρντέσκι).

Η Αγγλία έβαλε 10 γκολ στο Σαν Μαρίνο

Η Αγγλία εξασφάλισε και τυπικά την πρόκρισή της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στο Κατάρ το 2022, καθώς διέλυσε με το εξωπραγματικό 10-0 εκτός έδρας το Σαν Μαρίνο στην τελευταία αγωνιστική των προκριματικών.

Έτσι, η ομάδα του Σάουθγκεϊτ ολοκλήρωσε αήττητη την πορεία της στον όμιλο (8 νίκες, 2 ισοπαλίες) με 26 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν από νωρίς το σκορ, με τον Μαγκουάιρ στο 6′ να κάνει το 0-1. Ο Φάμπρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2 στο 15′, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κέιν.

Ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας το πήρε πάνω του και με 4 γκολ σε διάστημα 15 λεπτών (27′, 32′, 39′, 42′), έφτασε το σκορ στο 0-6 στο ημίχρονο!

Τίποτα, προφανώς, δεν θα μπορούσε να αλλάξει στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αγγλία να συνεχίζει να σκοράρει.

Ο Σμιθ Ρόου σημείωσε το 0-7 στο 58′, ο Μινγκς στο 69′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-8, ο Έιμπραχαμ στο 79′ έκανε το 0-9 και ο Σακά διαμόρφωσε το τρομερό 0-10 στο 81′!

Σαν Μαρίνο: Μπενεντετίνι, Μπατιστίνι, Φάμπρι (80’ Κόντι), Ρόσι, Τομασίνι (46’ Ματέο Βιταϊόλι), Λουναντέι (74’ Α.Γκραντόνι), Γκολινούτσι, Μουλαρόνι, Ντ’Αντάριο (46’ Τσενζόνι), Νάνι, Χιρσχ (46’ Γκολινούτσι)

Αγγλία: Ράμσντεϊλ, Μινγκς, Κόαντι, Μαγκουάιρ, Σακά, Άρνολντ, Μπέλινγκχαμ, Φίλιπς (46’ Γκάλαχερ), Σμιθ Ρόου (73’ Στόουνς), Φόντεν (46’ Έιμπραχαμ) (46’ Τσίλγουελ), Κέιν (62’ Τζέιμς)

Η Πολωνία ηττήθηκε με 2-1 από την Ουγγαρία, αλλά είχε ήδη «κλειδώσει» τη 2η θέση του ομίλου και θα δώσει αγώνες μπαράζ, ενώ η Αλβανία επικράτησε 1-0 της Ανδόρας και έκλεισε με νίκη τα προκριματικά.