Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Μεγάλο «κάζο» για την Λίβερπουλ (3-3)

Η μαχητική Μπρέντφορντ δεν άφησε τη Λίβερπουλ να φύγει με το «τρίποντο» από την έδρα της σε ένα ματς… ροντέο (3-3).

Η Μπρέντφορντ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να… πεθάνει και έβαλε «stop» στη Λίβερπουλ (3-3), η οποία ήθελε το «τρίποντο» σε μια μέρα που Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκαν, όμως έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι «ρεντς» μπορεί να προηγήθηκαν δύο φορές και να είχαν αρκετές ευκαιρίες να «κλειδώσουν» τη νίκη, όμως δεν τις αξιοποίησαν και η νεοφώτιστη τους τιμώρησε. Ωστόσο, η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Premier League, στο +1 από Γιουνάιτεντ, Τσέλσι, Σίτι και Εβερτον.

Η αναμέτρηση άρχισε με μια πολύ καλή ευκαιρία για κάθε ομάδα και στη συνέχεια άρχισε να… βρέχει γκολ. Στο 27′ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Πίνοκ, όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ απάντησε άμεσα, τέσσερα λεπτά μετά, με κεφαλιά του Ζότα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον Σαλάχ να πετυχαίνει το 100ο του τέρμα με τη φανέλα των «ρεντς» στο πρωτάθλημα, αλλά στο 63′ η Μπρέντφορντ έφερε το ματς στα ίσια με τον Γιανέλτ.

Στο 67′ η Λίβερπουλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Τζόουνς, ο οποίος είχε και τη βοήθεια της τύχης για να καταλήξει το σουτ του στα δίχτυα και αφού ο Σαλάχ έχασε τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, οι νεοφώτιστοι τιμώρησαν την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ, με ένα σκαφτό πλασέ του Γουίσα στο 82′ και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3-3.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Ραγιά, Γιάνσον, Πίνοκ (42’ Ζάνκα), Αγέρ, Χάνλεϊ, Νόργκααρντ (78’ Γουισά), Γιάνελτ, Κάνιος, Ονιεκά (68’ Μπαπτίς), Τόνεϊ, Εμπεουμό

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Τζόουνς (68’ Φιρμίνο), Σαλάχ, Μανέ, Ζότα

Ειρωνική ανάρτηση της Τράμπζονσπορ προς τους παίκτες της Φενέρ: «Νομίζαμε ότι είσαστε ποδοσφαιριστές…»

Η… ειρωνική απάντηση της Τραμπζονσπόρ στους παίκτες της Φενέρμπαχτσε.