Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Έσωσε τον βαθμό η Λέστερ (2-2) – Έπιασε κορυφή η Έβερτον (2-0)

Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ απέναντι στην Μπέρνλι, η Λέστερ κατάφερε να βρει απαντήσεις και να σώσει τον βαθμό (2-2), με τον Βάρντι να σκοράρει δύο φορές στην αντίπαλη εστία και μία στης ομάδας του… Άνετη και ωραία η Έβερτον που νίκησε με 2-0 τη Νόριτς και έπιασε προσωρινά κορυφή.

Λέστερ – Μπέρνλι 2-2

Γλίτωσε τα χειρότερα η Λέστερ… Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς εμφανίστηκε για ακόμη μία φορά κατώτερη των περιστάσεων και έμεινε στο 2-2 εντός έδρας με την Μπέρνλι για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Λέστερ έσωσε τον βαθμό, χάρη στον Τζέιμι Βάρντι που σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του, αλλά και το πρώτο των φιλοξενούμενων! Βρήκε τέρμα στις καθυστερήσεις η Μπέρνλι, ωστόσο μετά από χρήση του VAR ακυρώθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Βάρντι στο 12ο λεπτό. Ο Άγγλος ωστόσο πήρε το… αίμα του πίσω λίγα λεπτά αργότερα και ισοφάρισε σε 1-1 στο 37ο λεπτό. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η Μπέρνλι πήρε και πάλι το προβάδισμα με γκολ του Κορνέ στο 40′.

Στο δεύτερο μέρος οι «αλεπούδες» ανέβασαν στροφές και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Βάρντι να σημειώνει στο 85ο λεπτό το τελικό 2-1.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Περέιρα (46’ Καστάιν), Βέστεργκαρντ, Σογιουντσού, Μπέρτραντ, Τίλεμανς, Εντιντί, Σουμαρέ (62’ Ιεανάτσο), Λούκμαν (78’ Μάντισον), Βάρντι, Μπαρνς

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Ταρκόβσκι, Λόουτον, Μι, Τέιλορ, Κορνέ (45+2’ Γκιύντμουντσον), Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, ΜακΝίλ (87’ Λένον), Γκούντμουντσον, Βίντρα (75’ Μπαρνς)

Έβερτον – Νόριτς 2-0

Επίδειξη δύναμης από την Έβερτον απέναντι στην… τραγική Νόριτς. Τα «ζαχαρωτά» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα των Γιαννούλη και Τζόλη και επικράτησαν με 2-0, πιάνοντας έστω και προσωρινά κορυφή.

Το σκορ άνοιξε στο 29′ ο… αναγεννημένος Άντρος Τάουσεντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το διαμόρφωσε ο Ντουκουρέ στο 77ο λεπτό, μετά από έξοχη ασίστ του Ντεμαράι Γκρέι.

Μπήκε στο 70′ ο Τζόλης, στον πάγκο έμεινε ο Γιαννούλης.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Γκόντφρεϊ, Μίνα, Κιν, Ντιν, Τάουνσεντ (76’ Γκο΄ρντον), Ντουκουρέ, Άλαν, Ιβόμπι (89’ Nτόμπιν), Γκρέι (83’ Ντέιβις), Ροντόν

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Άαρονς, Γκίμπσον, Χάνλεϊ, Καμπάκ (69’ Τζόλης), Ουίλιαμς (86’ Γιαννούλης), Λι Μελού, Νόρμαν (69’ Ράσιτσα), ΜακΛίν, Σάρτζεντ, Πούκι