Premier League – Ανάσα για Λιντς-  Πάρτι της Μπράιτον στο Γκούντισον Παρκ

Premier League – Ανάσα για Λιντς- Πάρτι της Μπράιτον στο Γκούντισον Παρκ

Με το… δεξί μπήκε η Μπραίτον στο 2022 η οποία έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Έβερτον. Νίκη «χρυσάφι» για την Λίντς απέναντι στην σκληροτράχηλη Μπέρνλι, τρίποντο με ανατροπή για την Μπρέντφορντ απέναντι στην Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ.

Σπουδαίο διπλό για την Μπραίτον στο Γκούντισον Παρκ

Με τον πιο ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2022 η ομάδα της Μπραίτον με τους «γλάρους» να φέυγουν με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Έβερτον με 3-2. Με το καλημέρα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν χάρη σε τέρμα του Μακάλιστερ στο τρίτο λεπτό. Λίγο αργότερα στο 21′ ο Μπέρν έκανε με κεφαλια το 2-0 για την ομάδα του, ενώ στο 25′ ο Καλβέρτ – Λιούιν έχασε την ευκαιρία να ξαναβάλει τα «ζαχαρωτά» στο ματς αστοχώντας σε χτύπημα πέναλτι.

Στην επανάληψη η Έβερτον πιέσε και κατάφερε να μειώσει με τον Γκόρντον στο 53′. Ο Μακάλιστερ με το δεύτερο του τέρμα στο 71′ εδωσε ξανά προβάδισμα ασφαλείας στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Γκόρτνον τέσσερα λεπτά αργότερα μείωσε σε 2-3 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ Κόουλμαν, Γκόντφρεϊ, Κιν, Κένι (77’ Ροντόν), Χολγκέιτ, Άλαν (87’ Γκόμες), Ντουκουρέ, Γκρέι, Κάλβερτ Λιούιν, Γκόρντον

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσεθ, Γουέμπστερ, Μπερν, Φέλτμαν (61’ Λάμπτεϊ), Κουκουρέγια, Λαλάνα (61’ Ντάφι), Μπισουμά, ΜακΆλιστερ, Μουεπού, Τροσάρντ (81’ Μόντερ), Μοπέ.

Nίκη ανάσα για την Λίντς

Η Λίντς κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο στο πρώτο της ματς για το νέο έτος επικρατώντας με 3-1 της Μπέρνλι. Σκόρερ για την ομάδα του Μπιέλσα Χάρισον(39′), Ντάλλας(77′), Τζείμς(92′), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά με εκτέλεση φάουλ ο Κορνέτ(54′). Με αυτή την νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 19 βαθμούς και ξέφυγαν στο +8 από την ζώνη του υποβιβασμού.

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Έλινγκ, Γιορέντε, Κλιχ, Ντάλας, Φίρπο, Χάρισον (62’ Τζέιμς), Φόρσοου, Κλιχ, Ραφίνια, Ρόμπερτς (59’ Γκελχαρντ)

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χένεσεϊ, Λόουτον, Μι, Τέιλορ, Ταρκόβσκι, ΜακΝίλ, Γουέστγουντ, Κορκ, Γκούντμουντσον (46’ Κορνέ), Λένον (79’ Ροντρίγκες), Γουντ (84’ Βίντρα)

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Μπρέντφορντ

Η Μπρέντφορντ συνεχίζει να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Αυτή την φορά οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να επικρατήσουν με ανατροπή της Άστον Βίλα και να πάρουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο εν όψει της συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι προήγηθηκαν στο 16′ με τον Ντάνι Ινγκς, με τον Γουισά να φέρνει το ματς στα ίσα στο 41′ με εξαιρετικό αριστερό πλασέ. Την ολική ανατροπή έκανε ο Ρούρσλεφ  στο 83′

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φερνάντεθ, Γιάνσον, Σόρενσεν, Πίνοκ, Ρούρσλεφ, Νόργκααρντ, Κανός (54’ Γκοντός), Γένσεν (61’ Μπαπτίστ), Ονιεκά, Τόνεϊ, Γουισά.

ΒΙΛΑ: Μαρτίνεθ, Χάουζ, Κονσά, Τάργκετ, ΜακΓκίν, Κας, Ντόουγκλας Λουίζ, Μπουενδιά, Ράμσεϊ (69’ Σανσόν), Τραορέ (80’ Τρεζεγκέ), Ινγκς

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:

Σάββατο (1/1)
Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-2
(31′ Σακά – 57′ πέν. Μάχρεζ, 90’+3′ Ρόδρι)
Γουότφορντ-Τότεναμ 0-1
(90+6′ Σάντσες)
Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-3

Κυριακή (2/1)

Έβερτον-Μπράιτον 2-3
(53′, 76′ Γκόρντον – 3′, 71′ ΜακΆλιστερ, 21′ Μπερν)
Λιντς-Μπέρνλι 3-1
(39′ Χάρισον, 77′ Ντάλας, 90+2′ Τζέιμς – 54′ Κορνέ)
Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα 2-1
42′ Γουισά, 83′ Ράσμουσεν – 16′ Ινγκς)