Τρίτη 16 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Ρέθυμνο 84-83

Η ΑΕΚ νίκησε το Ρέθυμνο με επική ανατροπή και τον Βασίλη Τολιόπουλο να έχει… κρύο αίμα. Το λάθος του Ζιάγκου κι ο τρομερός Φράνκαμπ.

Υπάρχουν αγώνες που δεν θέλεις να τελειώσουν κι ένας από αυτούς έγινε πριν λίγο στο «Νίκος Γκάλης». Θα μπορούσε να έχει και… κωδική ονομασία «το θρίλερ του ΟΑΚΑ», όμως αυτό που έχει εντέλει σημασία είναι πως η ΑΕΚ πήρε τη 13η σερί νίκη της, επικρατώντας με 84-83 του Ρεθύμνου, χάρη σε 2/2 βολές του Βασίλη Τολιόπουλου. Αλλά για να φτάσουμε στην επική ανατροπή, συνέβησαν πολλά κι… αντιφατικά.

Οι Κρητικοί μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν νίκη, που θα ισοδυναμούσε με σωτηρία, εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες της «Ένωσης». Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +15. Με ηγέτη (ποιον άλλον;) τον Φράνκαμπ, επέβαλλαν τον ρυθμό τους, αλλά κι οι γηπεδούχοι δεν το έβαζαν κάτω, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τσάλμερς. Κανείς εκ των δύο δεν έκρινε την αναμέτρηση…

Ότι δεν κατάφερε η «κιτρινόμαυρη» άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε στο δεύτερο 13.30 λεπτά κράτησε άποντο τον Φράνκαμπ (είχε 17 πόντους μέχρι τότε). Χάρη σε αυτό «γύρισε» το ματς και στο 36ο λεπτό το σκορ ήταν 67-70 (στο μεταξύ πήρε και πάλι μπροστά ο Αμερικανός του Ρεθύμνου). Ο Γιάνκοβιτς πέτυχε σημαντικό τρίποντο (72-75), αλλά μέχρι το 38’ η κατάσταση δεν άλλαξε (74-77). Κάπου εκεί η ομορφιά έγινε… άγρια.

Πρώτος ο Χριστοδούλου με τρίποντο 1.25’’ πριν τη λήξη, έδωσε παράσταση νίκης για τους φιλοξενούμενους (74-80). Απάντησε με… ψυχοβγαλτικό τρίποντο ο Τσάλμερς στο 1.07’’ (77-80). Ο Φράνκαμπ στα 48’’ ακολούθησε επίσης με τρίποντο (77-83), αλλά αμέσως απάντησε με το ίδιο νόμισμα ο Ματσιούλις (80-83). Από τα τρίποντα στις… βολές, για να κριθεί το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83.

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Champions League.