Τρίτη 28 Μαϊου 2024
Για τρίτη σερί φορά Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός στο  γυναικείο βόλεϊ

Για τρίτη σερί φορά Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός στο γυναικείο βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου γυναικών στην Ιεράπετρα και κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο Κύπελλο. Στον συγκλονιστικό τελικό οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου αναδείχτηκαν στο τέλος νικήτριες, με τη Ρούξι Ντουμιτρέσκου να αναδεικνύεται MVP της διοργάνωσης και να αφιερώνει τον τίτλο στον φίλαθλο του Παναθηναϊκού στα περσινά επεισόδια της Παιανίας.

96

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου γυναικών στην Ιεράπετρα και κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο Κύπελλο.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό που διήρκησε δυόμιση ώρες με χαρακτηριστικό του τα πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου αναδείχτηκαν στο τέλος νικήτριες, με τη Ρούξι Ντουμιτρέσκου να αναδεικνύεται MVP της διοργάνωσης και να αφιερώνει τον τίτλο στον αδικοχαμένο φίλαθλο του Παναθηναϊκού στα περσινά επεισόδια της Παιανίας.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε σημαδεύοντας στο σερβίς την Μαρία Γκαραγκούνη. Ο Τάκης Φλώρος ξεκίνησε ως βασική τη Χατζινίκου, η οποία πήγε πολύ καλά στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάνοντας αρκετά λάθη, με το Μαρκόπουλο να είναι πιο σταθερό και να προηγείται με 8-3, με ένα σερί 4-0. Ο Παναθηναϊκός με την Ντουμιτρέσκου να παίρνει πάνω τις αρκετές επιθέσεις και με πίεση στο σερβίς κατάφερε να επανέλθει και να περάσει μπροστά με 11-10.

Το Μαρκόπουλο κατάφερε να ξαναπεράσει μπροστά με 24-23 και είχε δύο ευκαιρίες να πάρει το σετ τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε με αποτέλεσμα οι Πράσινες να προηγηθούν με 1-0 σετ (27-25).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με αναπτερωμένο το ηθικό στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 6-0, μετά από τέσσερα λάθη του Μαρκόπουλου και στη συνέχεια με 1-9, όπου ο προπονητής του Μαρκόπουλου, Γιώργος Λυκούδης πήρε το δεύτερο τάιμ άουτ του.

Οι παίκτριες του ηρέμησαν, επέστρεψαν σταδιακά στο παιχνίδι και εν τέλει πήραν το σετ με 27-25, κυρίως λόγω των καλών επιθέσεων από Μαρία και Νίκη Γκαραγκούνη, αλλά και από τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο σετ, οι «πράσινες» για άλλη μια φορά, προηγήθηκαν και στη συνέχεια έχασαν το προβάδισμα, με το Μαρκόπουλο να βρίσκεται 3 πόντους πίσω στην αρχή με 7-10 και να προηγείται προς το τέλος με 20-16, παίρνοντας το σετ με 25-23.

Οι παίκτριες του Λυκούδη είχαν πολύ καλό ρυθμό, με γρήγορη ανάπτυξη και σταθερή υποδοχή, ενώ ο Παναθηναϊκός, αν και είχε καλό μπλοκ, συνέχιζε να μην έχει καθαρό μυαλό και να κάνει λάθη.

Στο επόμενο σετ και οι δύο ομάδες έκαναν λάθη με αποτέλεσμα να μην μπορεί κανείς να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Το έκανε στο τέλος ο Παναθηναϊκός με καθοριστικά μπλοκ και καλές επιθέσεις από την Ρουξι Ντουμιτρέσκου και πήρε το σετ με 25-20.

Το τάι μπρέικ εξελίχθηκε σε θρίλερ, με το Μαρκόπουλο να παίρνει σαφές προβάδισμα στην αρχή με 9-6 και τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει, με τον Τάκη Φλώρο να κάνει δύο καθοριστικές αλλαγές, περνώντας στον αγώνα την Βορόνινα και την Κουτιξίδου, οι οποίες βοήθησαν σημαντικά την ομάδα του να χαλάσει την υποδοχή του Μαρκόπουλου και να πάρει τελικά τη νίκη με 15-13,μετά από εξαιρετικό πλασέ της Φραγκιαδάκη.

Τα σετ: 25-27, 27-25, 25-23, 20-25, 13-15.

2008 (Ιεράπετρα) : Μαρκόπουλο-Παναθηναϊκός 2-3

Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 13-9: Ερυθρόλευκη κυριαρχία και 12ο συνεχόμενο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βουλιαγμένης με 13-9 και κατέκτησε το 12ο συνεχόμενο πρωτάθλημα.