Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Η πιο «πλούσια» ημέρα της Ελλάδας, έξι μετάλλια σε στίβο και κολύμβηση

Η καλύτερη ημέρα για τα ελληνικά χρώματα ήταν η προτελευταία των 12ων Παραολυμπιακών Αγώνων. Έξι μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές και οι αθλήτριές μας. Στην κολύμβηση, χρυσό κατέκτησε ο Ταμπαξής, αργυρά οι Ταϊγανίδης, Ταξιλδάρης, Καλπακίδου και χάλκινο ο Καπελλάκης. Στον στίβο, η Καραγιάννη πήρε το τρίτο αργυρό της.

66

Αναλυτικά:

Ο Χρήστος Ταμπαξής, κατέκτησε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε αυτούς τους Παραλυμπιακούς στα 50μ. ύπτιο των ανδρών κατηγορίας S1, με 1:22.20 νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ. Το παλιό ήταν δικό του, από το 2000 στο Σίδνεϊ με 1:27.18

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ακόμη ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης με 1:42.34 και το χάλκινο ο Πορτογάλος Ζοάο Μάρτινς με 1:47.19.

Ο Γιώργος Καπελλάκης κατάφερε και αυτός να ανέβει στο βάθρο των 50μ. ύπτιο των ανδρών κατηγορίας S2. Ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 1:11.46, βελτιώνοντας κατά πολύ το 1:17.98 που είχε.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Βρετανός, Τζιμ Αντερσον, με 1:05.51 και το αργυρό ο Πολωνός, Μίροσλαβ Πίεζακ, με 1:09.42.

Μετά από δύο χρυσά, ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης πήρε και ένα αργυρό, στα 50μ ελεύθερο S13 με χρόνο 24.97.

Ο Ρώσος Αντρέι Στρόκιν με 24.88, του πήρε το χρυσό από το… στόμα, ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Σκοτ Φίλντ με 25.48.

Η Μαρία Καλπακίδου χάρισε το τέταρτο μετάλλιο στη σειρά, για την ελληνική ομάδα, στους τρεις πρώτους τελικούς της ημέρας. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, το δεύτερό της σε αυτούς τους Αγώνες, με χρόνο 1:28.30.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σάρα Καρατσέλας από την Ισπανία με 1:19.25, που είναι νέο παραολυμπιακό ρεκόρ. Το παλιό δικό της ήταν 1:21.20 από το 2000 στο Σίδνεϊ. Το χάλκινο μετάλλο κατέκτησε η Βρετανίδα, Ουάτς με 1:31.12.

Το τρίτο της ασημένιο μετάλλιο στους 12ους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας κατέκτησε η Ανθή Καραγιάννη η οποία τερμάτισε δεύτερη στον τελικό των 400μ. γυναικών της κατηγορίας Τ13 με χρόνο 1:00.13. Πρώτη ήταν η Όλγκα Σεμένοβα από τη Ρωσία με 57.79.

Παρόλα αυτά οι Έλληνες φίλαθλοι δεν μπόρεσαν να χαρούν όπως θα ήθελαν τις μεγάλες αυτές επιτυχίες, καθώς είχε προηγηθεί η τραγωδία στα Καμμένα Βούρλα, και σε κάθε αγωνιστική εγκατάσταση τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Ο Μιλτιάδης Σταθόπουλος πήρε την έκτη θέση στο ύψος (κατηγορίες F44/46), με άλμα στα 1.80μ., όπως και ο Ιωάννης Πρώτος στα 100μ. (κατηγορία Τ13), με χρόνο 11.35. Μακριά από τη διάκριση έμειναν οι τρεις αθλητές μας που συμμετείχαν στον τελικό του ακοντισμού (κατηγορίες F52-53).

Ο Γεράσιμος Βρυώνης πήρε την όγδοη θέση με 17.67μ. (922β.), ο Γεώργιος Καραμηνάς τη 10η με 14.46μ. (905β.) και ο Χρήστος Αγγουράκης τη 14η με 15.99μ. (835β.). Ο Παναγιώτης Αγγελέτος κατετάγη ένατος στη σφαιροβολία της κατηγορίας F36, με βολή στα 8.98μ.

Τέλος, ο Λουκάς Κασκάνης δεν συμμετείχε στον τελικό του ακοντισμού, κατηγορίας Τ11.

Την όγδοη θέση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S4 πήρε ο Φώτης Ζαφείρης, με χρόνο 44.87, αφού στον προκριματικό είχε κάνει πανελλήνιο ρεκόρ με 44.77. Αντίθετα εκτός τελικού έμειναν στα 50μ. ύπτιο κατηγορίας S2 οι Αντώνης Κυμούνδρης (10ος με 1:21.99) και Νίκος Καπλάνης (11ος με 1:24.43), καθώς και ο Γιώργος Παπαδημητρίου στο αντίστοιχο αγώνισμα της κατηγορίας S3 (10ος με 1:13.63).

Στην ατομική χρονομέτρηση της ποδηλασίας δρόμου, ο Ανέστης Λουκάς (κατηγορία LC1) τερμάτισε 14ος με 30:08, ο Παναγιώτης Πατεράκης (κατηγορία LC2) 13ος με 30:00 και ο Χρήστος Καλημέρης με οδηγό τον Συμεών Τριομμάτη (κατηγορία Β1-3) 19ος με 37.45. Στη γενική κατάταξη, οι τρεις αθλητές κατέλαβαν αντίστοιχα τη 15η, 14η και 21η θέση.

Τη 13η θέση κατέλαβε ο Παναγιώτης Δήμας στα 100κ. της άρσης βαρών σε πάγκο, σηκώνοντας 160 κιλά.

Τέλος, η εθνική ανδρών στο βόλεϊ καθιστών κατέλαβε την όγδοη και τελευταία θέση της κατάταξης, αφού σήμερα ηττήθηκε με 3-1 από την αντίστοιχη της Ιαπωνίας.