Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Νίκη τετράδας για τη Ράγιο (2-0)

Η Ράγιο Βαγιεκάνο επικράτησε με 2-0 της Αλαβές εντός έδρας για την 18η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Ράγιο Βαγεκάνο δεν συνάντησε καμία αντίσταση απέναντι στην Αλαβές και επικράτησε με 2-0 για την 18η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος ανεβαίνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη πλευρά η Αλαβές βρίσκεται μια θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Μόλις σε επτά λεπτά οι γηπεδούχοι, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων και ουσιαστικά εξασφάλισαν το τρίποντο αφού οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν προβλήματα στον Ντιμιτριέφσκι.

Ο Γκουαρντιόλα στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Κατένα να διπλασιάζει τα τέρματα στο 25ο λεπτό. Το ματς στο δεύτερο μέρος κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα, με το σκορ να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ράγιο Βαγεκάνο: Ντιμιτριέβσκι, Μπάλιου, Σάβελγιτς, Κατένα, Φραν Γκαρθία, Όσκαρ, Κομεσάνια (87′ Σις), Ίσι (87′ Φαλκάο), Τρέχο (76′ Ουνάι Λόπεθ), Άλβαρο (43′ Μπεμπέ), Γκουαρντιόλα (76′ Ντεκά)

Αλαβές: Πατσέκο, Μαρτίν (76′ Τιρλέα), Τάτσι, Λαγουάρδια, Ντουάρτε, Λουμ, Ντε Λα Φουέντε (61′ Σιλά), Περε Πονς (61′ Μάνου Γκαρθία), Μόγια (54′ Έντγκαρ), Ριόχα (76′ Πελίστρι), Χοσέλου

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι