Η Αντβέρπ έβαλε στο κόλπο της πρωτιάς τον Ολυμπιακό (2-2)

Η Αντβέρπ πήρε ισοπαλία (2-2) στην Φρανκφούρτη από την Άιντραχτ και έβαλε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι της πρώτης θέσης του ομίλου. Οριστικά τέταρτοι οι Βέλγοι και τρίτη η Φενέρμπαχτσε.

Πολύ κοντά σε μία νίκη που θα την έβαζε στο κόλπο της τρίτης θέσης βρέθηκε στην Φρανκφούρτη η Αντβέρπ, αλλά το γκολ του Πασιέντσια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την ισοπαλία (2-2) στην Άιντραχτ και άλλαξε τις ισορροπίες του ομίλου του Ολυμπιακού. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα από το Βέλγιο είναι οριστικά τέταρτη και η Φενέρμπαχτσε τρίτη, αλλά όλα είναι ανοιχτά για την πρώτη θέση του ομίλου.

Εκεί όπου θα βρεθούν οι Πειραιώτες (9β.) με νίκη επί της Αντβέρπ την τελευταία αγωνιστική και ήττα παράλληλα της Άιντραχτ (11β.). Αν έμενε το 1-2 απόψε στην Φρανκφούρτη, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να βρεθεί πρώτος ακόμη και με ισοπαλία των Γερμανών στην τελευταία αγωνιστική.

Η Άιντραχτ προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Καμάντα αλλά στο 33′ ο Ναϊνγκολάν έκανε το 1-1 με σουτ που κόντραρε και άλλαξε πορεία. Στο 88′ ο Σαμάτα έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους και φάνηκε να τους δίνει τη νίκη, αλλά υπολόγισε χωρίς τον Πασιέντσια. Ο Πορτογάλος μπήκε αλλαγή στο 90′ και τέσσερα λεπτά μετά με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Τούτα, Χασέμπε, Εντικά, Τσάντλερ, Γιάκιτς (90’Ρόντε), Σο, Κόστιτς, Λίντστερμ (78’Χάουγκε), Καμάντα (90’Πασιένσια), Μπορέ (69’Λάμερς).

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντε Λέτ, Ντεσολέιλ, Αλμέιδα, Βάινς, Βερστρέτε, Ναϊνγκολάν, Ντουόμο (66’Γιουσούφ), Σαμάτα, Φράι, Φίσερ (76’Εγκεστάιν).

Πέρασαν Λιόν και Ρέιντζερς

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς για το Europa League, Λιόν και Ρέιντζερς εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση, με τους Γάλλους μάλιστα να κλειδώνουν και την πρώτη θέση. «Καθάρισε» την πρωτιά η Μονακό με το 2-1 επί της Σοσιεδάδ.

Ρέιντζερς – Σπάρτα Πράγας 2-0

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.