Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Λύγισε» ο Προμηθέας στην Ισπανία (92-82)

Οι Πατρινοί το πάλεψαν στην Ισπανία, αλλά ηττήθηκαν από την Βαλένθια με 92-82 για την 1η αγωνιστική του EuroCup.

Δεν τα κατάφερε στην Ισπανία ο Προμηθέας, με την ομάδα του Κασιμίρο να χάνει στις λεπτομέρειες από την Βαλένθια με 92-82, για την 1η αγωνιστική του EuroCup. Οι Πατρινοί πλήρωσαν την αστοχία τους έξω από την περιφέρεια (6/22 τρίποντα) και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, με τους Ισπανούς να αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι στα κρίσιμα σημεία και να παίρνουν τη νίκη.

Ο Προμηθέας είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ρογκαβόπουλο, Γκάντι και Μάιλς να έχουν από 13, ενώ 12 είχε ο Χαντ και από 10 οι Ρέι και Γκραντ. Από τη Βαλένθια, που παρατάχθηκε χωρίς τους Ντούμπλιεβιτς, Κλαβέρ, Πρέπελιτς και Τόμπι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαμπιρί με 23 πόντους, ενώ ο Ντιμιτρίεβιτς άγγιξε το double double, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους και 11 ασίστ.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (11-12), με τη Βαλένθια στη συνέχεια να τρέχει ένα σερί 5-0 να προηγείται με 16-12. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +4 (28-24).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι Νυχτερίδες ξέφυγαν με 7 πόντους (33-26), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν στο +9 (43-34). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 9-4 και μείωσαν στους 4 (47-43). Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι Πατρινοί μάλιστα έφεραν τούμπα το παιχνίδι.

Η ομάδα του Κασεμίρο από το -4 βρέθηκε στο +1 (49-50). Λίγο αργότερα ο Αγραβάνης με τρίποντο έκανε το 59-56 για τον Προμηθέα, με την Βαλένθια όμως στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου να ανεβάζει στροφές και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (69-63).

Τα χαμένα ριμπάουντ και η αστοχία του Προμηθέα έδωσαν στη Βαλένθια την ευκαιρία να ξεφύγει με 11 (75-64). Οι Πατρινοί μείωσαν στους 5 (79-74), αλλά οι Νυχτερίδες με νέο σερί έφτασαν ξανά στο +11 (85-74) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, την οποία τελικά πήραν με 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 47-43, 69-63, 92-82

Περίπατος και τώρα… Σέλτικς για τους Χιτ (112-91, vid)

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Σικάγο Μπουλς με 112-91 και εξασφάλισαν το τελευταίο εισιτήριο για τα play off της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς.