Εύκολα η Ράγιο (3-0)

Ο Ραδαμέλ Φαλκάο, στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Ράγιο Βαγεκάνο, χρειάστηκε μόλις 11 λεπτά για να βρει δίχτυα στον θρίαμβο με 3-0 επί της Χετάφε.

Η πέμπτη αγωνιστική της La Liga περιελάμβανε μίνι Μαδριλένικο ντέρμπι, ανάμεσα στην Ράγιο Βαγεκάνο και τη Χετάφε, όπου μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ρανταμέλ Φαλκάο,

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν από νωρίς το σκορ με πέναλτι του Τρέχο μόλις στο 9ο λεπτό, έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.

Ο Κολομβιανός επιθετικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 71′, αλλάζοντας πλήρως την ροή του ματς. Ο Σις έκανε το 2-0 στο 78ο λεπτό, ενώ 11 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο «τίγρης» διαμόρφωσε το 3-0, που φέρνει την νεοφώτιστη Ράγιο κοντά στην ευρωπαϊκή ζώνη, απέναντι σε μία Χετάφε που ακόμα ψάχνει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Η Βαγεκάνο σημείωσε την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά από αυτή της 3ης αγωνιστικής επί της Γρανάδα και ανέβηκε στην 7η θέση με ισάριθμους βαθμούς, ενώ από την άλλη η Χετάφε υπέστη την 5η σερί ήττα της, όντας πλέον στην τελευταία θέση της La Liga.

Ράγιο Βαγεκάνο: Ντιμιτριέφσκι, Μπαγιού, Φραν Γκαρθία, Σάβελιτς, Κατένια, Πατέ Σις, Κομεσάνια (89′ Σουάρες), Ίσι (89′ Γκουαρντιόλα), Μπεμπέ (54′ Άλβαρο Γκαρσία), Τρέχο (71′ Ουνάι Λόπες), Εντεκά (71′ Φαλκάο)

Χετάφε: Σόρια, Ντζένε, Ιγκλέσιας (46′ Φλορεντίνο), Κουένκα, Ολιβέρα (72′ Μάτα), Γιάνκτο (14′ Βιτόλο), Τσέμα (46′ Μάσιας), Μαξίμοβιτς, Νταμιάν, Αλένια (72′ Σίλβα), Ενές Ουνάλ