Ζαλγκίρις- Ζενίτ 70-82 (παράταση)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, έπειτα από ένα σπουδαίο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, επικράτησε 82-70 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και σημείωσε δεύτερο σερί «διπλό» έπειτα από το ΣΕΦ.

Οι Ρώσοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή σε ακόμα ένα παιχνίδι τον Πονίτκα (19 π.), με τον Αγιόν να ακολουθεί (11 π., 5 ασ., 4 κλ.).

«Κεραυνοί» Αυγενάκη για ΕΠΟ, δανεισμούς και… ΠΑΟΚ!

Ο Λούκας Λεκάβιτσους έστειλε το ματς στην παράταση (62-62) με τρεις ελεύθερες βολές στα 2,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο οι Ρώσοι πήραν εύκολα το παιχνίδι.

O Aγιόν ξεκίνησε ορεξάτος το ματς, έχοντας τους 6 από τους πρώτους 9 πόντους της Ζενίτ για το 8-9 στο 5′. Οι Λιθουανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 18-14, με καλάθι του Χέις.

Κακό ποιοτικά ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Με… τετράποντο του Ρένφρο, η Ζενίτ πήγε στο 22-27, με τον Ουλάνοβας και τον Λάντεϊλ, να αναλαμβάνουν δράση για το 28-28 του ημιχρόνου.

Το ματς ήταν ισορροπημένο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Ζαλγκίρις να σκοράρει μόνο από τα 6,75 και τον Κόλτον Άιβερσον να κρατάει με καλάθια μπροστά την ομάδα του (43-44 στο 30′).

Η Ζενίτ ξέφυγε με 8 (46-54) με τον Άιβερσον στο 34′. Η Ζαλγκίρις μείωσε 57-58 με τον Μιλάκνις, ένα λεπτό για το τέλος, με τον Πονίτκα να διαμορφώνει το 57-60, 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Ρένφρο με 1/2 βολές έκανε το 59-62, με τον Μιλάκνις να υποπίπτει σε λάθος στα 7 δευτερόλεπτα. Ο Αλμπισί έχασε την κατοχή και στην επόμενη φάση ο Λεκαβίτσιους κέρδισε 3 βολές, τις οποίες έβαλε και ισοφάρισε σε 62-62. Ο Αγιόν αστόχησε σε δύσκολο σουτ και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ανέλαβε δράση ο Πονίτκα και έγραψε το 64-68. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι δεν είδαν πίσω, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 28-28, 43-44, 62-62, 70-82.

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.