Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
«Πρίγκιπας» ο Φερστάπεν στο Μονακό, δεν πτοήθηκε από την βροχή (pic)

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο μεγάλος νικητής στο Grand Prix του Μονακό παρά την βροχή ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν οι Αλόνσο και Οκόν.

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο νικητής του Grand Prix της Formula 1 που διεξήχθη στο Μονακό, φτάνοντας τις τέσσερις επιτυχίες στην τρέχουσα σεζόν.

Ο Ολλανδός δις παγκόσμιος πρωταθλητής της Red Bull, ο οποίος εκκίνησε από την «pole position», «δάμασε» και τη βροχή που έπεσε μετά τον 50ό γύρο του αγώνα και είδε πρώτος την καρό σημαία, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Ισπανό Φερνάντο Αλόνσο με Aston Martin.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Γάλλος Εστεμπάν Οκόν με Alpine.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Φερστάπεν στο Πριγκιπάτο, ενώ έφτασε τις 39 νίκες με τη Red Bull, ξεπερνώντας τον απολογισμό του Σεμπάστιαν Φέτελ με την ομάδα.