Bundesliga – Ήττα σοκ για την Λειψία, νίκη πεντάδας για την Άιντραχτ

Η Λειψία έπεσε θύμα έκπληξης καθώς ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της από την Αρμίνια Μπίλεφελντ των Καπίνο και Βασιλειάδη. Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης η οποία αναριχήθηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Ημέρα των φιλοξενούμενων ήταν η σημερινή για την 17η αγωνιστική της Bundesliga, με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης να είναι η μόνη ομάδα που κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της.

Μέγα… κάζο για την Λειψία

Θύμα τεράστιας έκπληξης έπεσαν οι «Ταύροι», καθώς το σύνολο του Τεντέσκο υπέστη εντός έδρας ήττα με 2-0 από την «νεοφώτιστη» Αρμίνια Μπίλεφελντ των Καπίνο και Βασιλειάδη, η οποία πέτυχε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 57′ ο Σέρα ο οποίος πήρε το ριμπάουντ και μπροστά σε κενή εστία είχε εύκολο έργο, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Την νίκη για την Μπίλεφελντ σφράγισε ο Οκουγκάβα 15 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης κάνοντας το 2-0, με την ομάδα της Αρμίνια να παίρνει τρεις πολύτιμους βαθμούς εν όψει της συνέχειας.

Ανεβαίνει και άλλο η Άιντραχτ

Η ομάδα της Άιντραχτ με «χρυσό» σκόρερ τον Λίντστρομ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάιντζ με 1-0 και να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, μετά τις Γκλάντμπαχ και Μπάγερν Λεβερκούζεν. Ο Δανός νεαρός μέσος ήταν αυτός που έδωσε την λύση για την ομάδα Γκλάνσερ, με υπέροχο τελείωμα εντός περιοχής δέκα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Έπειτα από την νίκη αυτή η Άιντραχτ έχει συγκομιδή 27 βαθμούς βρισκόμενη στην πέμπτη θέση της βαθμολογία που οδηγεί στους ομίλους του Europa League.