Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Τρία γκολ σε 20 λεπτά στην Μαδρίτη και 2-1 η Λίβερπουλ

Βροχή τα γκολ στο «Wanda Metropolitano» με τη Λίβερπουλ να προηγείται γρήγορα με 2-0 της Ατλέτικο η οποία ξαναμπήκε στο ματς με γκολ του Γκριεζμάν στο εικοσάλεπτο.

«Τρελός» ρυθμός στο παιχνίδι της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Λίβερπουλ όπου σημειώθηκαν τρία γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο του ματς.

Μόλις στο 8′ ο Σαλάχ έκανε απίθανο σόλο παράλληλα με την εστία των γηπεδούχων, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ με τον Μίλνερ να βάζει το πόδι και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά χρεώθηκε στον Άγγλο αλλά η UEFA το πίστωσε στον Αιγύπτιο.

Πέντε λεπτά μετά ήρθε και το 2-0 για τους «reds». Ο Κειτά με απίθανο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών ο Γκριεζμάν μείωσε σε 1-2 για την Ατλέτικο με κοντινή προβολή και ξανάβαλε την ομάδα του Σιμεόνε στο ματς.

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).