Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τη Σκωτία (3-2) – Σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Ουκρανίας (1-2)

Η Σκωτία λύγισε στις καθυστερήσεις το Ισραήλ (3-2) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Ουκρανία επί της Φινλανδίας (1-2) – Η Ιρλανδία πέτυχε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 3-0 εκτός έδρας του Αζερμπαϊτζάν.

Η Σκωτία λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις, επικρατώντας με 3-2 του Ισραήλ για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ουκρανία έφυγε με «χρυσό» τρίποντο από την έδρα της Φινλανδίας (1-2), ενώ η Ιρλανδία επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας το Αζερμπαϊτζάν και πήρε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά.

Σκωτία – Ισραήλ 3-2

Η Σκωτία πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 στις καθυστερήσεις επί του Ισραήλ και έφτασε τους 14 βαθμούς.

Ο Ζάχαβι έδωσε το προβάδισμα στο Ισραήλ στο 5′, με τον ΜακΓκίν να ισοφαρίζει στο 30′. Ο Νταμπούρ δύο λεπτά αργότερα έκανε το 1-2, με τον Ντάικς να χάνει πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά ο ίδιος παίκτης στο 57′ σημείωσε το 2-2, μετά από σέντρα του Ρόμπερτσον.

Οι Σκωτσέζοι πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ του ΜακΤόμινεϊ στο 90+4′.

Φινλανδία – Ουκρανία 1-2

Η Ουκρανία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φινλανδίας, παίρνοντας την πρώτη της νίκη (1-2) στα προκριματικά και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 8 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γιαρμολένκο στο 4′, αλλά ο Πούκι ισοφάρισε στο 29′. Ο Γιάρεμτσουκ, όμως, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Ουκρανούς, κάνοντας το 1-2 στο 34′.

1.Γαλλία 12
2.Ουκρανία 8
3.Βοσνία και Ερζεγοβίνη 6
4.Φινλανδία 5
5.Καζακστάν 3

Αζερμπαϊτζάν – Ιρλανδία 0-3

Η Ιρλανδία επικράτησε με 2-0 στην έδρα του Αζερμπαϊτζάν και πήρε την παρθενική της νίκη στα προκριματικά, φτάνοντας τους 5 βαθμούς.

Ο Ρόμπινσον σκόραρε στο 7′ και το 39′ και ο Ογκμπένε σημείωσε το 3-0 στο 90′.

1.Πορτογαλία 13
2.Σερβία 11
3.Λουξεμβούργο 6
4.Ιρλανδία 5
5.Αζερμπαϊτζάν 1

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι