Ο ΠΑΟ 79-76 τον Ολυμπιακό, Ηρακλής-ΠΑΟΚ 70-66 (παρ.), Μαρούσι-Περιστέρι 80-73

Μετά από μάχη, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 79-76 στα Πατήσια. Επίσης για τον πρώτο αγώνων για την α φάση των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ: Ηρακλής - ΠΑΟΚ 70-66 τον ΠΑΟΚ στην παράταση (61-61 κ.α), Μαρούσι - Περιστέρι 80-73.

66

Μετά από μάχη, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 79-76 στα Πατήσια.

Επίσης για τον πρώτο αγώνων για την α φάση των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ:

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 70-66 τον ΠΑΟΚ στην παράταση (61-61 κ.α), Μαρούσι – Περιστέρι 80-73.

Το πρόγραμμα των δεύτερων αναμετρήσεων:

Κυριακή 9 Μαΐου: ΑΕΚ – Αρης, ΠΑΟΚ – Ηρακλής, Περιστέρι – Μαρούσι, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 79-76

Με το Βαγγέλη Σκλάβο να κάνει τη δική του… επανάσταση μέσα στο κλειστό των Πατησίων, ο Ολυμπιακός κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο όχι μόνο να προηγηθεί στο σκορ, αλλά και να διατηρείται σε απόσταση αναπνοής από τον «αιώνιο» αντίπαλο του.

Ειδικότερα, ο φόργουορντ του Ολυμπιακού, ο οποίος μπήκε στο παρκέ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρισε στους «ερυθρολεύκους» και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ, χάρη σε έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ), διαμορφώνοντας το 18-17, ενώ στη συνέχεια με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έκανε το 21-19.

Ωστόσο αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι ήταν οι «πράσινοι», οι οποίοι βασιζόμενοι στον Αλβέρτη και το Λάκοβιτς πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα (22-21).

Η αντίσταση του Ολυμπιακού διατηρήθηκε μέχρι το 17, καθώς ακολούθησε καταιγισμός τριπόντων από πλευράς Παναθηναϊκού, με εκφραστές τους Τσαρταρή και Μπατίστ, οι οποίοι διαμόρφωσαν για πρώτη φορά το +10 για τον Παναθηναϊκό (47-37).

Ωστόσο, ο Σκλάβος απάντησε για μία ακόμη φορά καταλυτικά, σπάζοντας το σερί του Παναθηναϊκού με τρίποντο.

Το πρώτο μέρος πάντως ολοκληρώθηκε με τον Καφετζή να πετυχαίνει τους «παρθενικούς» του πόντους στην Α1 και να μειώνει για τον Ολυμπιακό σε 49-42.

Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου άρχισαν τα προβλήματα για τις δύο ομάδες, καθώς Αλβέρτης και Χατζηβρέττας έφτασαν τα τρία φάουλ από πλευράς Παναθηναϊκού, ενώ ο Γιούρακ του Ολυμπιακού έφτασε τα τέσσερα.

Στον αγωνιστικό τομέα, και ενώ το σκορ ήταν 53-48 υπέρ των «πράσινων», οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 ισοφάρισαν σε 53-53, ενώ ο συνήθης ύποπτος του σημερινού αγώνα, ο Σκλάβος, κατάφερε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να δώσει και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ για τον Ολυμπιακό (55-53).

Ο Μπατίστ αρχικά με τρίποντο και ο Λάκοβιτς με βολές έφεραν και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά (60-57).

Το τελευταίο δεκάλεπτο συνοδεύτηκε από δύο τεχνικές ποινές στον πάγκο, μετά από έντονες διαμαρυρίες του Μίλαν Τόμιτς.

Η συγκεκριμένη τιμωρία πάντως μόνο απογοητευτικά δεν λειτούργησε για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με σερί 9-2 πέρασε και πάλι μπροστά 66-64 (31).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι τη «φωτοβολίδα» του Χατζηβρέττα.

Ο τελευταίος, αν και δεν είχε φανεί (1 πόντος), ευστόχησε από τη γραμμή των 6,25 και διαμόρφωσε το 71-68, προς απογοήτευση των «ερυθρόλευκων›, ενώ ο αρχηγός των «πράσινων›, Φραγκίσκος Αλβέρτης, από την ίδια θέση έγραψε το 73-70.

Στη συνέχεια του αγώνα ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε αρκετά «παιδαριώδη» λάθη τα οποία του στοίχισαν. Το τελικό 79-76 δεν άργησε να ερθει…

Με λάθη η διαιτησία των Ζαβλανού, Τανατζή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Αλβέρτης 21, Παπανικολάου 5, Λάκοβιτς 19, Μπατίστ 12, Χατζηβρέττας 4, Μίντλετον 2, Τσαρτσαρής 12, ΜακΝτόναλντ 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιούρακ 6, Χαρίσης 16, Γκόρενς 9, Καφετζής 2, Γιαννουζάκος 3, Λιαδέλης 15, Σκλάβος 17, Μπάγκαριτς 6, Βολκοβίτσκι 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΟΚ 70-66

Με τον Βασιλόπουλο σε εκπληκτική ημέρα, ο ΠΑΟΚ επέβαλε το ρυθμό του αμέσως μετά το τζάμπολ και κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο μέρος.

Ο Ηρακλής βρέθηκε νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, όταν ακολουθούσε από απόσταση 10 πόντων, 15-25 μέσα στο Ιβανώφειο με ανεπιτυχείς επιλογές στην τελική προσπάθεια και τον Δημήτρη Διαμαντίδη μακριά από τον καλό του εαυτό.

Η αφύπνιση του Λάζαρου Παπαδόπουλου είχε ως αποτέλεσμα ένα επιμέρους σκορ 7-3 με το οποίο ο «Γηραιός» μείωσε στους 3 πόντους, 25-28. Ραντόγεβιτς και Γιούρκοβιτς κατάφεραν να διατηρήσουν σε τροχιά νίκης τον ΠΑΟΚ στο ημίχρονο, που έληξε 33-28 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Φρενήρη ρυθμό απέκτησε στη συνέχεια ο αγώνας ανάμεσα στον 4ο στην κανονική περίοδο Ηρακλη και τον 5ο ΠΑΟΚ.

Τον χορό των τριπόντων άνοιξε ο Μουλαομέροβιτς για να ακολουθήσει ο Διαμαντίδης, η αφύπνιση του οποίου επέτρεψε στους «κυανόλευκους› να μειώσουν στον πόντο, 38-39.

Ακολούθησε μάχη σώμα με σώμα, αλλά ο εκπληκτικός σήμερα Λάζαρος Παπαδόπουλος έδωσε το έναυσμα για σερί 9-1 με το οποίο ο Ηρακλής πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 47-46.

Με τρίποντο του Δέδα, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή 50-49. Συγκλονιστικό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα τελευταία δραματικά λεπτά βρήκαν τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, απόρροια της πολύ καλής άμυνας του Ηρακλή και της δυστοκίας του ΠΑΟΚ στην επίθεση.

Φτάνοντας τους 15 προσωπικούς πόντους ο Διαμαντίδης έγραψε το 59-54 για τον Ηρακλή την ώρα που ο ΠΑΟΚ κατάφερνε να προσθέσει μόλις 5 πόντους σε έξι περίπου λεπτά.

Ο Μουλαομέροβιτς έβγαλε από τη δύσκολη θέση τον «Δικέφαλο», μείωσε σε 59-56 για να ευστοχήσει από τα 6.25 ο Βασιλόπουλος, 59-59 και τελικά η κανονική περίοδος ολοκληρώθηκε με ισόπαλο σκορ, 61-61.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Στιβ Μπάκναλ αποθεώθηκε από τους φιλάθλους του Ηρακλή, όταν σημειώνοντας το πρώτο καλάθι του στον αγώνα και μάλιστα τρίποντο, δίνοντας και πάλι προβάδισμα με 66-63 στην ομάδα του.

Ο Ραντόγεβιτς είχε την ευκαιρία να απαντήσει με έμμεσο τρίποντο, όταν σημείωσε γκολ φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή και το σκορ παρέμεινε 66-65 πάντα υπέρ του Ηρακλή.

Με δύο εύστοχες βολές του Κούβελα, ο ΠΑΟΚ είδε τον αντίπαλό του να απομακρύνεται με 68-65.

Ο Παντελιάδης αστόχησε στη μία βολή 15 δεύτερα πριν τη λήξη, 68-66 και ο ΠΑΟΚ έκανε αμέσως φάουλ και ο Διαμαντίδης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του ευστοχώντας και στις δύο βολές.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 28-33, 50-49, 61-61 (κ.α.), 70-66 (παρ.)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπάκναλ 3 (1), Καλαϊτζίδης, Ηλιάδης 13 (3), Δέδας 9 (2), Αποστολίδης, Διαμαντίδης 17 (1), Παπαδόπουλος 20, Κούβελας 8

ΠΑΟΚ: Μουλαομέροβιτς 12 (2), Παντελιάδης 4 (1), Βασιλειάδης 3 (1), Βασιλόπουλος 16 (2), Πάουελ 10 (1), Γιούρκοβιτς 11 (3), Ραντόγεβιτς 10.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 80-73

Με τον Πιτ Μάικλ να κρατάει «ζωντανό» το Περιστέρι στο κυνήγι του Αμαρουσίου, οι γηπεδούχοι παρά τις απέλπιδες προσπάθειες τους δεν κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά ασφαλείας.

Βέβαια, σε αυτό συνέβαλε και η κυριαρχία της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη στον τομέα των ριμπάουντ (9 έναντι 4 του Αμαρουσίου), ενώ δεν μπορεί να παραλείψει κανείς και την αντικατάσταση του Σμίλιανιτς, που συμπλήρωσε τρία φάουλ πολύ νωρίς και παρακολούθησε το υπόλοιπο της πρώτης περιόδου από τον πάγκο.

Ωστόσο, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, με τον Μπλάκνεϊ να κινεί… μαεστρικά τα νήματα της επίθεσης, κατάφεραν να ολοκληρώσουν τα πρώτα δέκα λεπτά στο +5 (28-13).

Επειδή όμως ποτέ… ένας κούκος δεν φέρνει τηνάΑνοιξη και στην προκειμένη περίπτωση το ρόλο του «κούκου» για την ομάδα του Περιστερίου, ενσάρκωνε ο… Πιτ Μάικλ.

Ο Παπαμακάριος (έχει θλάση στη γάμπα και ήταν αμφίβολος για τη σημερινή αναμέτρηση) και Πελεκάνος δεν απέδιδαν τα μέγιστα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παραδίδονται στην ανωτερότητα του Αμαρουσίου.

Ειδικότερα ο Μπλάκνεϊ με άξιους συμπαραστάτες τους Νικολαΐδη, Γκργκατ και Καράγκουτη, κατάφεραν πολύ γρήγορα να στείλουν τη διαφορά στο +13 (33-20).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποια στιγμιαία ξεσπάσματα, κυρίως από την περιφέρεια, τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 47-33 υπέρ του Αμαρουσίου.

Το τρίτο μέρος ήταν «καρμπόν» του δεύτερου, καθώς η κυριαρχία των γηπεδούχων μέσα στον αγωνιστικό χώρο ήταν καθολική, ενώ η πολυφωνία από την περιφέρεια έστειλε τη διαφορά ακόμα και στους 16 πόντους (55-39).

Ωστόσο η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πεδουλάκη στο -9 (64-55).

Στον… επίλογο του αγώνα το Περιστέρι απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι είναι «επτάψυχο».

Οι φιλοξενούμενοι αφού κατάφεραν να εξουδετερώσουν τα επιθετικά ατού του Αμαρουσίου (Μπλάκνεϊ και Πόποβιτς), μπήκαν και πάλι στον αγώνα χάρη σε σερί 18-4 (68-64), με κύριους εκφραστές τους Μάικλ και Πελεκάνο.

Τόσο όμως η έφεση του Μπλάκνεϊ στα κλεψίματα, όσο και η επιμονή του Σπανούλη από την περιφέρεια έφεραν τη νίκη στην ομάδα του «δράκου» με το τελικό 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-33, 64-55, 80-73.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπλάκνεϊ 18, Σμίλιανιτς 5, Νικολαϊδης 7, Γκργκατ 8, Σπανούλης 11, Πόποβιτς 15, Αγαδάκος 7, Καράγκουτης 9.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαμακάριος 18, Στιούαρτ 3, Κούρτοβιτς, Χίζνιακ 11, Μάικλ 35.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.