Τόμας, Ράις και... άμυνα (71-69)

Τόμας, Ράις και… άμυνα (71-69)

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον εξαιρετικό Προμηθέα, επικρατώντας δύσκολα με 69-71 και κατέκτησε το Orange Trophy. Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Τόμας (23 πόντοι) και Ράις (13 πόντοι), θετικός και ο Παπαγιάννης.

Το 4/4 στις φετινές φιλικές του αναμετρήσεις πέτυχε κόντρα στον Προμηθέα ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας δύσκολα με . Στο δεύτερο ουσιαστικό δυνατό τεστ, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη τα βρήκε σκούρα απέναντι στους οικοδεσπότες, οι οποίοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» οι Τόμας (22 πόντοι) και Ράις (13 πόντοι) που κράτησαν όρθια την ομάδα τις στιγμές που οι γηπεδούχοι πήγαιναν να ξεφύγουν στο σκορ. Πολύ θετική και η παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη, ο οποίος πέτυχε αρκετά κομβικά καλάθια.

Από πλευράς Προμηθέα, που παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο στο σημερινό παιχνίδι, ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Χολ.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και παρά το γρήγορο προβάδισμα του Παναθηναϊκού (0-5), πέρασε μπροστά (15-9) με αιχμή του δόρατος τον Λάνγκστον Χολ με 5 πόντους. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν με ένα επιμέρους σκορ 8-1, ωστόσο οι Πατρινοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (19-17), χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Αγραβάνη.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με αλλεπάλληλες κακές και χαμένες επιθέσεις για τις δύο ομάδες, που παρέμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά. Ο Μήτογλου με 2 εύστοχες βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσα (19-19) με τον Προμηθέα στη συνέχεια να πατάει «γκάζι», φτάνοντας την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (35-25).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ χάρη σε κάποιες προσωπικές ενέργειες του Ράις, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -7 (40-33).

Ο βραχύσωμος γκαρντ του Παναθηναϊκού συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του και στην 3η περίοδο, μαζεύοντας την διαφορά στους 2 πόντους (46-44) και εν συνεχεία οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά μετά από ώρα χάρη σε καλάθια των Τόμας και Παπαγιάννη (46-48, 27’).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιζαν αποτελεσματική άμυνα με αποτέλεσμα να κρατήσουν τους αντιπάλους τους μόλις στους 6 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο και να προηγούνται στο τέλος με 7 (46-53).

Οι Αγραβάνης και Χολ ήταν αυτοί που κρατούσαν τον Προμηθέα κοντά στο σκορ στη ν4η περίοδο, με τον Έλληνα φόργουορντ να είναι αυτός που μείωσε στους 2 πόντους (62-64), δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταίο του λεπτό με τους Χολ και Τόμας να σκοράρουν και να κάνουν το 64-66, 1’03» πριν τη λήξη. Ο Τόμας από την γραμμή των βολών αύξησε στους 4 τη διαφορά για τους πράσινους με τον Φίλερ να απαντάει αμέσως για το 66-68, 12’2» πριν το τέλος.

Ο Φριντέτ με ένα ζευγάρι βολών έκανε το 66-70, ωστόσο ο Μπαμπ με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (69-70) 4,1 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Τόμας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 69-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.