Μεγάλη γκέλα της Νάπολι (2-2)

Η Νάπολι προηγήθηκε με 2-0 στην έδρα της Σασουόλο, αλλά οι γηπεδούχοι με γκολ στο 71’ και στο 89’ έφεραν το ματς στα ίσια και ανάγκασαν τους Παρτενοπέι σε γκέλα – Παραμένει πρώτη η ομάδα του Σπαλέτι, αλλά μόλις με έναν πόντο διαφορά από την Μίλαν.

Γκέλα ολκής στο «Mapei Stadium» για τη Νάπολι, με την Σασουόλο να επιστρέφει από το 0-2 και να κόβει βαθμούς από την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι (2-2).

Οι Παρτενοπέι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Ρουίζ (51’) και Μέρτενς (60’), αλλά οι γηπεδούχοι στη συνέχεια κυριάρχησαν και παραλίγο να φτάσουν στην ολική ανατροπή. Στο 72’ μείωσαν σε 2-1 με τον Σκαμάκα και στο 89’ ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Φεράρι.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Ντεφρέλ, αλλά το γκολ μετά τη χρήση του VAR, ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να φύγουν με το τρίποντο, με την ισοπαλία να τους διατηρεί μεν στην κορυφή, αλλά μόλις στο +1 από την Μίλαν, που επικράτησε εκτός έδρας της Τζένοα με 3-0.

Οι Παρτενοπέι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησαν στο 15’ με τον Ζιελίνσκι, αλλά και στο 27′ με τον Ινσίνιε. Στο 33΄ο Κοσνίλι έδιωξε δύσκολα, μετά τη σέντρα του Λοσάνο, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη να ανοίξει το σκορ και στο 51’ τα κατάφερε.

Ο Ζιελίενσκι βρήκε τον Ρουίθ και αυτός με σουτ με το αριστερό έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Οκτώ λεπτά αργότερα μάλιστα οι Ζιελίνσκι και Μέρτενς συνδυάστηκαν άψογα, με τον Βέλγο να κάνει το 2-0. Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν το τρίποντο της νίκης και θα παραμείνουν στο +3 από τη δεύτερη Μίλαν. Η Σασουόλο, ωστόσο, δεν τα παράτησε.

Στο 72’ ο Σκαμάκα με σουτ μείωσε σε 2-1 και στο 89’ ο Φεράρι με κεφαλιά έκανε το 2-2. Στο 90+4’ μάλιστα ο Ντεφρέλ έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR για επιθετικό φάουλ

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Τολιάν, Κίρικες, Φεράρι, Ροτζέριο (61’Κυριακόπουλος), Φρατέζι, Λόπες, Τραορέ (61’Ματέους Ενρίκε), Μπεράρντι, Σκαμάκα, Ρασπαντόρι (88’Ντεφρέλ).

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ρουί, Κουλιμπαλί (80’Χουάν Χεσούς), Ραχμάνι, Ντι Λορέντζο, Φαμπιάν Ρουίθ (66’Πολιτάνο), Λομπότκα, Ινσίνιε (46’Ελμάς), Ζιελίνσκι, Λοσάνο (72’Ντέμε), Μέρτενς (66’Πετάνια).

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.