Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Νίκες για Ιταλία και Βοσνία

Ιταλία και Βοσνία ξεκίνησαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά του Euro 2020 επικρατώντας των Φιλανδία και Αρμενία με 2-0 και 2-1 αντίστοιχα.

Εκεί όπου η Εθνική Ελλάδας θα αγωνιστεί σε 3 μέρες, η Βοσνία επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Αρμενίας και ξεκίνησε με νίκη στη μάχη της προκριματικής φάσης για το Euro 2020.

Οι Βόσνιοι βρήκαν το γκολ λίγα μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (33′), χάρη σε κεφαλιά του Κρούνιτς και στη συνέχεια χαμήλωσαν «ταχύτητα». Ο Μικιταριάν στο 70′ έχασε τρομερή ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και οι γηπεδούχοι δέκα λεπτά αργότερα έκαναν 2 τα τέρματα τους χάρη σε γκολ του Μιλόσεβιτς.

Ο Μικιταριάν κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως δεν υπήρχε χρόνος για τους φιλοξενούμενους ώστε να αναζητήσουν κάτι περισσότερο στο τέλος.

Όπως η Βοσνία, έτσι και η Ιταλία ξεκίνησε νικηφόρα την σειρά αγώνων για τα προκριματικά, πραγματοποιώντας μάλιστα μια άκρως πειστική εμφάνιση.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι περιόρισε την Φιλανδία σε παθητικό ρόλο σε όλη την διάρκεια του ματς, επικρατώντας των Σκανδιναβών με 2-0 αρκετά εύκολα.

Τα γκολ για την «Σκουάντρα Ατζούρα» πέτυχαν οι Μπαρέλα στο 7ο λεπτό με δυνατό σουτ και Μόισε Κεν στο 74′. Μάλιστα ο δεύτερος με αυτό του γκολ, έγινε ο 2ος νεότερος σκόρερ την Ιστορία της Ιταλίας, καθώς σκόραρε σε ηλικία 19 ετών και 1 μηνός.

Οι Ιταλοί έχασαν ευκαιρίες και για 3ο γκολ με τον Κουαλιαρέλα να νικιέται αρχικά από τον Χράντετσκι και 5 λεπτά πριν το τέλος από το… δοκάρι.