«Χρυσό» γκολ του Σοάρες χάρισε τη νίκη στον ΟΦΗ επί του Ιωνικού

Τι και αν παίχτηκαν 15 λεπτά. Ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει μέσα σε αυτά ένα τέρμα και να γράψει το τελικό 2-1 επί του Ιωνικού, στο ματς το οποίο είχε διακοπεί στο 75 για την 22η αγωνιστική, λόγω προβλήματος της ηλεκροδότησης του γηπέδου του Ηρακλείου.

26

Έτσι οι Κρητικοί έμειναν μόνοι στην 8η θέση της βαθμολογίας και δείχνουν οτι με την ανοδική τους πορεία μπορεί και να προλάβουν το… τραίνο της Ευρώπης.

Σε μία προσπάθεια να αναταμείψουν τους 1.000 φιλάθλους τους, οι παίκτες του ΟΦΗ, πέτυχαν ένα γκολ με τον Σοάρες και πήραν την νίκη, καθώς στο σημείο της διακοπής ο αγώνας ήταν ισόπαλος 1-1.

Ήταν το 82ο λεπτό ή το 7ο λεπτό του… σημερινού αγώνα, όταν ο Κοψαχείλης δεν συνενοήθηκε με τους αμυντικούς του και ο Σοάρες εκμεταλλεύθηκε το «δώρο» πλασάροντας στην κενή εστία.

Νωρίτερα και λίγο μετά το ελεύθερο του Ηπειρώτη διαιτητή, Μπριάκου, ο ΟΦΗ βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Κοψαχείλης απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό σουτ του Σολίς. Από την πλευρά του, ο Ιωνικός έχασε μία κλασσική ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά στο 88 ο Φερέιρα πλάσαρε άουτ και ενώ ήταν αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής.

Υπενθυμίζεται ότι στο παιχνίδι που διεκόπη, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Μοσχογιάννης στο 11 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εριβέλτο ισοφάρισε με εντυπωσιακό «ψαλίδι».

Ο Μπριάκος που «σφύριξε» το 15λεπτο ματς παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Γκόμεζ στο 89ο λεπτό.

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.