Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Διακόπηκε λόγω ομίχλης το ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια

Οριστική διακοπή στο μεγάλο ντέρμπι της Κύπρου λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Την οριστική διακοπή του αγώνα, ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια, λόγω κακών καιρικών συνθηκών, αποφάσισαν οι διαιτητές της αναμέτρησης της 11ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθληματος.

Η αναμέτρηση στο ΓΣΠ ξεκίνησε κανονικά απόψε, ωστόσο, η ομίχλη που επικρατούσε δεν επέτρεψε στην ολοκλήρωσή της και στο 21ο λεπτό διακόπηκε οριστικά κι ενώ μέχρι τότε δεν υπήρχε σκορ (0-0). Η εκτελεστική επιτροπή της ΚΟΠ θ΄ αποφασίσει για το πότε θα συνεχιστεί το ντέρμπι, με πιθανότετη ημρεμηνία την Τετάρτη 1η Δεκεμβρίου.

Νωρίτερα, ο Απόλλων Λεμεσού έφυγε αήττητος από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» της Λάρνακας, με το τελικό 1-1 απέναντι στην Ανόρθωση. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας προηγήθηκε με τον Μπακαγί Νταμπό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του β΄ μέρους με τον Ουάρντα, αλλά δεν έφτασαν στην ολική ανατροπή παρότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 74ο λεπτό λόγω αποβολής του Ρομπέρζ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του κυπριακού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

Εθνικός Άχνας – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-0

Άρης Λεμεσού – Πάφος FC 0-0

ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – Δόξα Κατωκοπιάς 1-2

ΑΕΛ Λεμεσού – ΑΕΚ Λάρνακας 0-2

Ανόρθωση – Απόλλων Λεμεσού 1-1