Κολοσσός Ρόδου- ΠΑΟΚ 87-66 (pics)

Ο εκπληκτικός Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με σκορ 87-66 του απογοητευτικού ΠΑΟΚ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League.

Ο καταιγιστικός Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με σκορ 87-66 του απογοητευτικού ΠΑΟΚ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League.

H ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις σερί ήττες, ήταν ασταμάτητη από την περιφέρεια, πέτυχε 15/34 τρίποντα, με τον Μπρούσεβιτς να σταματάει στους 20 (6/7 τρίποντα).

Από την άλλη, ο «Δικέφαλος του Βορρά, ο οποίος βρέθηκε ακόμη και στο -30 (81-51), έπεσε στο 1-4. Μοναδικός διασωθείς ο Σμιθ που πέτυχε 22 πόντους.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και προηγήθηκαν 8-0. Στο τάιμ άουτ, 1.42 μετά το τζάμπολ, ο Φλεβαράκης άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας του, αλλά μετά την αρχική αντίδραση με 9-5, οι γηπεδούχοι με τρίποντα του Μπρούσεβιτς πήγαν στο +11 (19-8). Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί, 0-7 για το 19-15, με τους Ροδίτες να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 21-15.

Η ενεργοποίηση του Σμιθ, έφερε αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ, που μείωσε μέχρι τους τρεις (29-26), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Κολοσσός με τον Μπρούσεβιτς που έφτασε τα 5/5 τρίποντα, έκανε ό,τι ήθελε για το 40-30.

Στη συνέχεια, ο Σαρικόπουλος προσπάθησε να κρατήσει τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο ματς, αλλά οι Μπρέιζελτον και Αγκμπελέσε πήραν από το χέρι τον Κολοσσό και τον πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (53-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος για τους Ροδίτες. Ο Κρομά ήταν αυτός που ανέλαβε στο σκορ, στέλνοντας τη διαφορά στο +23 (67-44). Από τους φιλοξενούμενους, δεν υπήρχε καμία απάντηση, με το τέλος της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 71-48.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία. Ο Μπρούσεβιτς κυνηγούσε ρεκόρ (έφτασε 6/6 τρίποντα), ο Πουλιανίτης έβαζε κι αυτός και ο Κολοσσός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (81-51). Ουσιαστικά το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ, με τον ΠΑΟΚ απλά να παλεύει για να μαζέψει τη διαφορά, που έκλεισε στους 21 πόντους (87-66).

Δεκάλεπτα: 21-15, 53-38, 71-48, 87-66

Τεράστια επιτυχία για τον Ολυμπιακό: Ξανά πρωταθλητές ΕΣΚΑΝΑ οι Έφηβοι!

Οι έφηβοι του Ολυμπιακού αναδείχθηκαν πρωταθλητές ΕΣΚΑΝΑ για 8η συνεχή σεζόν!