Για πρώτη φορά στα ημιτελικά ο Κολοσσός μετά το 86-67 επί της ΑΕΛ

Ο Κολοσσός Ρόδου συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του στο Κύπελλο μπάσκετ, καθώς νίκησε στο «Βενετόκλειο» 86-67 την ΑΕΛ και εξασφάλισε, για πρώτη φορά στην Ιστορία του, την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού. Εκεί, θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες το νικητή της κυριακάτικης αναμέτρησης ΑΓΟ Ρεθύμνου - ΠΑΟΚ.

66

Ο Κολοσσός Ρόδου συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του στο Κύπελλο μπάσκετ, καθώς νίκησε στο «Βενετόκλειο» 86-67 την ΑΕΛ και εξασφάλισε, για πρώτη φορά στην Ιστορία του, την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού. Εκεί, η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες το νικητή της κυριακάτικης αναμέτρησης ανάμεσα στον ΑΓΟ Ρεθύμνου και τον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα στη δεύτερη περίοδο, όπου «έχτισαν» μία διαφορά δέκα πόντων (43-33) και λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκαν μπροστά με 44-36.

Με όπλο τον ενθουσιασμό και την ευστοχία από την περιφέρεια, ο Κολοσσός συνέχισε σε έναν ξέφρενο ρυθμό και προηγήθηκε στα μέσα της τρίτης περιόδου με 60-44, αλλά γρήγορα η θεσσαλική ομάδα ανέκαμψε και μείωσε στους τέσσερις (64-60) πόντους στο 30.

Η αντεπίθεση της Λάρισας, όμως, σταμάτησε εκεί. Με ένα επιμέρους σκορ 15-2 στα πρώτα έξι λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι Ροδίτες απέκτησαν εκ νέου διαφορά ασφαλείας και έφτασαν μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα στη νίκη με 86-67, που τους δίνει το εισιτήριο για τους «4».

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 44-36, 64-60, 86-67.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σχινάς, Μάνος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Σκορδαλός 8 (2), Μοσχοβίτης 12 (2), Κεφαλάς, Μητρόπουλος 2, Τσαμάτος, Παναγιωταράκος 3 (1), Κουπίδης 15 (2), Τσάτσος, Λάτοβιτς 10 (2), Χαρτ 15, Πετροδηπούλος 4, Μαχαίρας 17.

ΑΕΛ: Ουίλιαμς 12, Λεπόγεβιτς 14 (2), Παπανικολόπουλος 5 (1), Παπαχρήστος 2, Άρθουρ 9, Ορφανός 2, Μπόλιτς 12 (1), Παυλίδης 2, Τζόνσον 7, Τσιάκος 2.