ΠΑΣ Γιάννενα- Ολυμπιακός 48-100

Ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στη Α1 μπάσκετ Γυναικών, πέρασε από τα Γιάννενα με το «επιβλητικό» 100-48, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 100-48 του ΠΑΣ Γιάννενα εκτός έδρας και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του για την Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» βασίστηκαν στην αμυντική τους λειτουργία και στην περιφέρεια τους και κατέκτησαν μια ακόμα νίκη, ούσες αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις για 115 παιχνίδια. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Άννα Γιουρτσένκοβα με 14 πόντους, ενώ 13 είχε η Μπασάρα Γκρέιβς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Κοσμά και Γκρέιβς με την τελευταία να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του για το 2-2. Οι γηπεδούχες έτρεξαν το δικό τους σερί, το οποίο διέκοψε η Τόμας (10-13) με έμμεσο τρίποντο, για να σκοράρουν Γκρέιβς και Σωτηρίου για το +7 (10-17). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-19.

Σταμολάμπρου και Σταμάτη πέτυχαν από ένα τρίποντο στην αρχή της δεύτερης περιόδου για το +12 (13-25). Η Νικολοπούλου με τέσσερις πόντους και η Σωτηρίου διαμόρφωσαν το 16-31, με την Ελληνίδα γκαρντ να πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ φάουλ για το +18 (16-34). Ο ΠΑΣ μείωσε με ένα 5-0, η Τόμας σκόραρε όπως και η Γέμελος από τα 6,75μ για να οδηγηθεί το ματς στο 23-39, με τις παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη να κλείνουν το ημίχρονο με το σκορ στο 23-51 έπειτα από σερί πόντους της Γέμελος.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30 πόντους, οι γηπεδούχες μείωσαν προσωρινά σε 36-61, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να αμύνεται καλά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-73.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας ήδη στο μυαλό τους το πρώτο τους παιχνίδι στο Eurocup με την Namur, φτάνοντας την διαφορά από τον ΠΑΣ στους 50 πόντους (42-92), με την Σταμάτη να σκοράρει αργότερα με βολές για μια ακόμα «κατοστάρα» του Θρύλου (48-100).

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 23-51, 40-73, 48-100.

ΠΑΣ Γιάννενα (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 18 (2), Τραγουστή, Κατσαμούρη 4, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου 2, Μογκντάντ 9 (1), Ντάλα, Τόμπκινς 13 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 11 (2/5 τρ., 4 ας.), Σταμάτη 12 (4/5 διπ., 2 κλ.), Αυτζή 2, Παυλοπούλου 10 (2/3 τρ., 2 ας.), Νικολοπούλου,7 (6 ας.), Γκρέιβς 13 (4/10 διπ., 4 ριμπ.), Γέμελος 11 (2/2 διπ., 2/4 τρ., 5 ριμπ., 4 ας.), Γιουρτσένκοβα 14 (6/6 διπ., 3 ριμπ.), Λούκα, Κοσμά 3, Σταμολάμπρου 11 (3/7 τρ.).

Σάλος με τον Ρούντιγκερ: Αντιδράσεις για ποστάρισμά του που παραπέμπει σε… ISIS

Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις με ένα ποστάρισμά του με αφορμή το Ραμαζάνι.