Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζαλγκίρις 83-85

Η Ζαλγκίρις έφτασε να χάνει με 9 πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά τελικά επικράτησε της Μακάμπι με 85-83, βυθίζοντας μαζί της τους Ισραηλινούς μιας και αμφότερες οι ομάδες πλέον βρίσκονται 2 νίκες μακριά από την 8άδα.

Η Μακάμπι υποδέχτηκε την Ζαλγκίρις Κάουνας σε ένα ματς που ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και τελείωσε με… θρίλερ και τον Σάρας να γελάει στο τέλος, με τη Ζαλγκίρις να επικρατεί με 85-083.

Οι γηπεδούχοι ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Είχαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με ένα υπέρ τους 45-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκαναν την ολική επαναφορά και με ένα επί μέρους 21-14 μπήκαν στην τελευταία περίοδο, βρισκόμενοι σε απόσταση βολής, μόλις στο -2 (59-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και έφτασαν και μέλι μέχρι το +9 (76-67), για να απαντήσουν και πάλι οι φιλοξενούμενοι. Μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 80-79 δια χειρός Βέστερμαν, με 2’ να απομένουν μετατρέποντας το ματς σε πραγματικό θρίλερ.

Ο Μπλακ απάντησε για το 81-80 των γηπεδούχων, με τον Μιλάκνις να πετυχαίνει τεράστιο τρίποντο για το 83-81 της Ζαλγκίρις. Ακολούθησαν δυο τραγικά λάθη για την κάθε ομάδα και δύο εύστοχες βολές του Τόμας για το 85-81 με 11» να απομένουν.

Τελικά η Ομάδα του Λαού έχασε δικό της ματς αφού το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν να μειώσουν στο τελικό 85-83 με τον Γουίλμπεκιν που… κρέμασε την ομάδα του κάνοντας λάθος σε μια εξαιρετικά κρίσιμη επίθεση, μερικά δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Αμφότερες πλέον βρίσκονται δύο νίκες μακριά από την 8άδα με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό να έχουν έναν πονοκέφαλο λιγότερο στη μάχη που δίνουν για να εξασφαλίσουν μια θέση στα playoffs της Euroleague.