Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ

Ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε εκτός έδρας της ουγγρικής, Καζινμπάρτσικα με 3-2 σετ σε αγώνα για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Μεγάλη νίκη που του δίνει και προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του CEV Champions League πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Ουγγαρία επί της Καζινμπάρτσικα με 3-2 σετ. Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που τα είχε όλα ο Δικέφαλος κατάφερε να επιστρέψει από το εις βάρος του 2-1 και να πάρει την νίκη στον πρώτο προκριματικό γύρω του Champions League.

Στο πρώτο σετ όπως μαρτυρά και το 18-25, οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι από τους γηπεδούχους  και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθ όλη τη διάρκεια κι αυτό γιατί οι παίκτες του Δικέφαλου με αρκετά εύκολα λάθη επέτρεψαν στον αντίπαλο να παίρνει άκοπους πόντους. Οι Ούγγροι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στα τελειώματα του σετ και στις λεπτομέρειες ισοφάρισαν σε 1-1.

Με το σκορ και πάλι στα ίσα όποια ομάδα έπαιρνε το τρίτο σετ θα είχε και τεράστιο ψυχολογικό πλεονέκτημα. Για άλλη μία φορά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός που είχε το προβάδισμα. Το 30 σετ είχε εντυπωσιακή κατάληξη άκρως ακατάλληλη για καρδιακός, με τους γηπεδούχους να το κερδίζουν με 30-28.

Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν προσωπικότητα και με την πλάτη στον τοίχο ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν εύκολα σχετικά το 4ο σετ με 25-19 στέλνοντας την αναμέτρηση στο tie break. Εκεί ο ΠΑΟΚ παρέμεινε συγκεντρωμένος και πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα φτάνοντας μέχρι το 15-13 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο επαναληπτικός των δύο ομάδων είναι την επόμενη Τετάρτη 17 Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη.

Αναλυτικά τα σετ: 18-25, 27-25, 30-28, 19-25, 13-15