26

Η ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της για το Κύπελλο Ελλάδας, αφού αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τον ΠΑΝΟ Μαλλίων στην Κρήτη στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της Α φάσης του θεσμού.

Η «Ένωση» προηγήθηκε με γκολ του Σοάρες στο 7ο λεπτό, αλλά ο Κώστας Δερμιτζάκης στο 85 «πάγωσε» τους 3.000 φίλους της ΑΕΚ που προβληματίστηκαν για τον αγώνα της Πέμπτης με την Νόβα Γκόριτσα για το Κύπελλο UEFA.

ΠΑΝΟ Μαλλίων: Καλομοίρης, Παπαγιαννάκης, Μαρκάκης, Ιερωνυμάκης, Μάρης, Δερμιτζάκης, Βλαστός (56 Ψιλάκης), Μοικοκυράκης, Τσαφουράκης, Κατσούλης (76 Κατσαφάρος), Αργυράκης, (65 Βάρας).
ΑΕΚ: Μιχαηλίδης, Μπούρμπος, Τζιωρτζιόπουλος, Αλβες, Μόρας, Τόσκας, Κατσουράνης (46 Πέτκοφ), Ασουνσάο (67 Τσεβάς), Σοάρες, Σολάκης, Λυμπερόπουλος.

Οι κόντρες των ομάδων της Α εθνικής

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Ξάνθη έμεινε στο 1-1 απέναντι στον Πανδραμαϊκό σε εκτός έδρας ματς, ενώ η Χαλκηδόνα δε δυσκολεύτηκε να συντρίψει με 6-1 εκτός έδρας την Κοζάνη.

Ο Απόλλων Καλαμαριάς δε βρήκε αντίσταση ενάντια στην Αχαϊκή η οποία υποτάχθηκε με 3-0, ενώ ο Εργοτέλης επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Βύζαντα.

Καλή εμφάνιση και νίκη και για τον ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε άνετα του Λήλαντα Βασιλικού με 4-0, διώχνοντας προσωρινά τα σύννεφα πάνω από τον ουρανό της Τούμπας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Πάμισσος Μεσσήνης-Πανιώνιος 0-3
(Μαρκορά 40, Παρόντι 79, Μπρέσκα 90)

Πανδραμαϊκός-Ξάνθη 1-1
(Κούρλιος 90 – Πρίττας 77)

Κοζάνη-Χαλκηδόνα 1-6
(Δούμας 69 – Ζαχαρόπουλος 7, 14, 36-πέν., Κορακάκης 29, Δήμος 65, Μασάτο 69)

Απόλλωνας Καλαμαριάς-Αχαϊκή 3-0
(Πετκάκης 19, Παρμαξίδης 45, 90)

Μαρκό-Αιγάλεω 1-4
(Κατσιγιάννης 83 – Μανουσάκης 10, 12, Νικολόπουλος 50, Φριζενμπίχλερ 88)

Βύζας-Εργοτέλης 0-2
(Ογκουνσότο 7, Πύργου 12)

ΠΑΟΚ-Λήλας Βασιλικού 4-0
(Θεοδωρίδης 37, Σαλπιγγίδης 61, Σπάσιτς 71, 78)

Το πρόγραμμα της Κυριακής:

16.30 Παναιτωλικός-Κέρκυρα
17.00 Χαϊδάρι-Νίκη Βόλου
17.00 Καλαμάτα-Αγροτικός Αστέρας
17.00 Αχαρναϊκός-Λάρισα
17.00 Θρασύβουλος-Λεβαδειακός
17.00 Δόξα Δράμας-Καστοριά
17.00 Αγ. Δημήτριος-Πατραϊκός
17.00 Ηρακλής-Κερατσίνι
17.00 Ρόδος-Ηλυσιακός
17.00 Αναγέννηση Αρτας-Ατρόμητος
17.00 Λύκοι-ΟΦΗ
19.00 Ιωνικός-Απόλλωνας Λάρισας
19.00 ΠΑΣ Γιάννινα-Καλλιθέα
19.00 Πανσερραϊκός-Λαμία
19.00 Πανηλειακός-Θερμαϊκός Θέρμης
19.00 Ακράτητος-Θύελλα Πατρών

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Γράψτε το σχόλιο σας