Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Πρόκριση με… περίπατο για την Τσέλσι (5-1) – Όλα τα αποτελέσματα

Η Τσέλσι είχε εύκολο έργο απέναντι στην Τσέστερφιλντ, επικρατώντας με σκορ 5-0 και παίρνοντας την πρόκριση τους στην επόμενη φάση του FA Cup. Προκρίσεις για Κρίσταλ Πάλας, Λέστερ και Μπρέντφορντ.

Η Αγγλία κινείται σε ρυθμούς FA Cup με τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης να διεξάγεται τις τελευταίες ημέρες και το σημερινό πρόγραμμα να περιλαμβάνει αρκετά παιχνίδια. Η Τσέλσι δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Τσέστερφιλντ (πέμπτη κατηγορία), επικρατώντας με σκορ 5-1.

Η Τσέλσι μπήκε με… άγριες διαθέσεις στην αναμέτρηση, βρίσκοντας πολύ νωρίς γκολ, με τον Τίμο Βέρνερ να γράφει το 1-0 μόλις στο 6′. Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, με τον Χάντσον-Οντόι να παίρνει στην πάσα του Πούλισικ και να σκοράρει στο 18′. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρομέλου Λουκάκου έγραψε κι εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, ενώ το 4-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, διαμόρφωσε ο Αντρέας Κρίστενσεν στο 39ο λεπτό.

Το δεύτερο μέρος επεφύλασσε ακόμα δύο τέρματα, με τον Χακίμ Ζιγέχ στο 55′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Τσέστερφιλντ ήταν να μειώσει με τον Ακουάσι Ασάντε στο 80ο λεπτό.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισαν η νίκη της Λέστερ επί της Γουότφορντ με σκορ 4-1, η νίκη της Μπρέντφορντ επί της Πορτ Βέιλ με σκορ 4-1, η νίκη της Κρίσταλ Πάλας με 2-1 επί της Μίλγουολ και φυσικά ο αποκλεισμός της Νιούκαστλ από την Κέιμπριτζ (0-1).