Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ανατροπή για την Πόρτο με «ήρωα» τον Κονσεϊσάο junior (3-2)

Διπλό τίτλου για την Πόρτο κόντρα στην Εστορίλ (2-3), με χρυσό σκόρερ τον γιο του Σέρτζιο Κονσεϊσάο στο φινάλε του ματς. Στην κορυφή του πρωταθλήματος με +3 από την Σπόρτινγκ οι «Δράκοι».

«Μέταλλο» πρωταθλήτριας έδειξε η Πόρτο, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 στην έδρα της Εστορίλ στα πρώτα 45 λεπτά, με… επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος και γκολ στο 89′ έφυγε νικήτρια με 3-2 και ξέφυγε με +3 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. «Ήρωας» για την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, ο γιος του Πορτογάλου προπονητή, Φρανσίσκο που πέτυχε το γκολ στο φινάλε.

Οι «Δράκοι», που γνώριζαν την χθεσινοβραδινή ήττα των «Λιονταριών» από την Σάντα Κλάρα (3-2), αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν να χάνουν 2-0, ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ που δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR.

Με γκολ του Ταρέμι στο 49′ και του Ντίας στο 84′ η Πόρτο ισοφάρισε σε 2-2, για να έρθει από τον πάγκο ο Κονσεϊσάο στο 87΄ και να σκοράρει από κοντά δύο λεπτά μετά για το 2-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς αγκαλιά με τον πατέρα του.

Έγραψε ιστορία η Ρεάλ: Μυθικό επίτευγμα για τη «Βασίλισσα»!

Η Ρεάλ πέτυχε κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ καμία άλλη ομάδα στο Champions League!