Η Γουλβς κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το 89ο λεπτό, αλλά ο Μέρφι ισοφάρισε για τη Νιουκάστλ και έτσι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ανέβηκε στην 7η θέση έχοντας 10 βαθμούς, ενώ η Νιουκάστλ έμεινε 14η με 8.

Η Γουλβς προηγήθηκε στο 81ο λεπτό με γκολ του Χιμένες απέναντι στη Νιουκάστλ, αλλά οι «καρακάξες» ισοφάρισαν με τον Μέρφι στο 89ο λεπτό.

Ο Ποντένσε απείλησε για τους «λύκους» δις (5′, 9′), αλλά οι προσπάθειές του δεν βρήκαν στόχο, ενώ στο 41ο λεπτό ο Πατρίσιο απέκρουσε το σουτ του Σεν Μαξιμέν.

Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γκολ στο δεύτερο μέρος και το πέτυχαν στο 81ο λεπτό. Ο Χιμένες με εκπληκτικό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντάρλοου για το 1-0.

Ωστόσο, στο 89ο λεπτό ο Μέρφι με τρομερή εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Πατρίσιο και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.