Ο Κολοσσός 74-73 το Ρέθυμνο στην παράταση και ελπίζει σε πρόκριση στον τελικό

Συγκλονιστικός σε εξέλιξη και γεμάτος ανατροπές ήταν ο 1ος ημιτελικός του Κυπέλλου μπάσκετ μεταξύ Κολοσσού και Ρεθύμνου. Η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 62-62 και παρά το γεγονός ότι υπάρχει και ο επαναληπτικός αγώνας, οι διαιτητές αποφάσισαν να παιχθεί 5άλεπτη παράταση, με τον Κολοσσό τελικά να βγαίνει νικητής με 74-73. Έτσι, η ομάδα της Ρόδου βρίσκεται σε πλεονεκτικότερη θέση, αφού η ρεβάνς γίνεται στην έδρα του, και έχει την ευκαιρία στην έδρα του να πάρει την πρόκριση για τον τελικό της 25ης Μαρτίου, όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός.

89

Στο ξεκίνημα, το Ρέθυμνο δεν επηρεάστηκε από την καυτή ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι φίλοι του Κολοσσού στο Βενετόκλειο και πήρε προβάδισμα 8 πόντων (23-15). Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Κολοσσός με μπροστάρη τον Αλέξη Τσαμάτο έκανε την αντεπίθεσή του, έτρέξε ένα επί μέρους σκορ 13-1 και προηγήθηκε με 28-24 (12`). Σε ολόκληρη την 2η περίοδο και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κολοσσός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Στην 3η περίοδο, όμως, ο Κυριακόπουλος από πλευράς ΑΓΟΡ ξαναέβαλε την ομάδα του στην θέση του οδηγού. Στο 30` το σκορ ήταν 51-47 υπέρ της ομάδας της Κρήτης και η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, ανάμεσα στις 2 ομάδες της Α2. Ο Τσαμάτος με τρίποντο έδωσε το έναυσμα στους φίλους του Κολοσσού να πανηγυρίσουν (50-51), αλλά ο Κυριακόπουλος απάντησε άμεσα (54-50). Το …ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε και ο Κολοσσός 5 λεπτά πριν τη λήξη μειώσε στον πόντο (58-59, 35`).

Ενα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη το σκορ ήταν 62-62. Ο Κουπίδης είχε την ευκαιρία 4 φορές να δώσει το προβάδισμα στον Κολοσσό, αλλά ήταν άστοχος σε ισάριθμες προσπάθειες για τρίποντο. Οκτω δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το σκορ ήταν το ίδιο και τελικά μετά από σχεδόν 2 λεπτά αφλογιστίας το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Η απόφαση βέβαια των διαιτητών να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση, προκάλεσε την αντίδραση των προπονητών και των δύο ομάδων, οι οποίοι τόνισαν πως από τη στιγμή που υπάρχει και ο επαναληπτικός στην έδρα του ΑΓΟΡ το παιχνίδι θα έπρεπε να τελειώσει παρά το ισόπαλο σκορ.

Τελικά, οι διαιτητές τόνισαν χαρακτηριστικά πως πρέπει να υπάρξει νικητής και η 5άλεπτη παράταση ξεκίνησε. Αλλωστε, αυτό προβλέπει και η προκήρυξη της ΕΟΚ. Το ρεσιτάλ του Τσαμάτου συνεχίστηκε και στον έξτρα χρόνο και με δικό του τρίποντο ο Κολοσσός προηγήθηκε με 3 (68-65). Στην επόμενη επίθεση ο Κολοσσός, όμως, έχασε τον καλύτερό του παίκτη, καθώς, ο έλληνας άσος υπέπεσε στο 5ο του φάουλ και αποχώρησε έχοντας πετύχει νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στα λεπτά που απέμεναν η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και ο Κολοσσός πήρε τη νίκη έστω και με έναν πόντο διαφορά (74-73). Ολα πλέον θα κριθούν στον 2ο ημιτελικό στο Ρέθυμνο την Τετάρτη (27/12).

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-33, 47-51, 62-62 (κ.δ.), 74-73 (παρ.)

Κολοσσός (Ζευγώλης): Σκορδάλης 6,Μοσχοβίτης 18,Κεφαλάς,Μητρόπουλος 1,Γκογκίδης 5,Παναγιωταράκος 3,Κουπίδης 13,Τσότσος,Λατοβιτς 7,Τσαμάτος 19,Πετροδημόπουλος 2

Ρέθυμνο (Κουφός): Κυριακόπουλος 21,Κούμουλος 13,Σπανός 10,Πανάρας 1,Χουλιάρας 2,Τσιριγωτάκης 15,Βαρδαβάς 8,Κορωνίδης 3,Μλαντένοβιτς

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»