Ο Κολοσσός για πρώτη φορά στα προημιτελικά του Κυπέλλου, 81-72 τον Πανελλήνιο

Ο Κολοσσός Ρόδου, ομάδα της Α2 μπάσκετ, απέκλεισε τον Πανελλήνιο από τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη επιβλήθηκαν 81-72 των «ολυμπιονικών» στη Ρόδο και στη συνέχεια θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΛ στη Λάρισα. Είναι η πρώτη φορά που ο Κολοσσός προκρίνεται στα προημιτελικά του θεσμού.

66

Ο Κολοσσός Ρόδου, ομάδα της Α2 μπάσκετ, απέκλεισε τον Πανελλήνιο από τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη επιβλήθηκαν 81-72 των «ολυμπιονικών» στη Ρόδο στην πρεμιέρα της β φάσης και θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΛ στη Λάρισα για τη 2η αγωνιστική.

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του Κολοσσού που εξασφαλίζει την πρόκριση στην προημιτελική φάση του θεσμού.

Στον πάγκο του Πανελλήνιου δεν κάθισε ο βασικός προπονητής Αργύρης Πεδουλάκης καθώς είναι τιμωρημένος για απρεπή συμπεριφορά προς τους διαιτητές από την περυσινή σεζόν.

Mε εξαίρεση το «μουδιασμένο» ξεκίνημα (2-6 στο 4), ο Kολοσσός ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, πήρε τα ριμπάουντ και έτρεξε αρκετά στον αιφνιδιασμό.

Mε επιτυχημένη ενέργεια του Παναγιωταράκου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (23-12 στο 9’), για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-14.

Στη συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Kολοσσό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. Tο 25-16 (12) έγινε 33-19 (14), κρατώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκόρ. H μέγιστη τιμή κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν το +14 (40-26).

Στην επανάληψη ο Πανελλήνιος μείωσε σε 46-39 (22’), αλλά με σερί 6-0, το σκορ έγινε 52-39 (23). O Πελεκάνος αποχώρησε με πέμπτο φάουλ στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά ο Kολοσσός συνέχισε στο ίδιο τέμπο (57-46 στο 27).

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 61-54, αλλά στο φινάλε του αγώνα το νερό είχε μπει από νωρίς στο αυλάκι.

Με γκολ-φάουλ του Mαχαίρα το σκορ έγινε 68-57, ενώ το τρίποντο του Kεφαλά στο 37 εκτόξευσε τη διαφορά στο+16 (78-62) και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος του Kολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 46-34, 61-54, 81-72

Διαιτητές: Μουζάκης-Μαστραφτσής-Διαμαντής

KOΛOΣΣOΣ(Zευγώλης): Mοσχοβίτης 8(1), Kεφαλάς 11(2), Mητρόπουλος 5, Tσαμάτος, Παναγιωταράκος 10(2), Kουπίδης 6(1), Λάτοβιτς 8(2), Xαρτ 16, Πετροδημόπουλος 5, Mαχαίρας 12

ΠANEΛΛHNIOΣ(Σκουρτόπουλος): Pάντσιτς 13(1), Aργυρόπουλος 20(1), Πελεκάνος 6, Σακελλαρίου 3(1), Πέτρουλας, Tσέρανιτς 12, Παπαωιακείμ 7, Nάτζφεϊ 11, Kαραποστόλου