Στους «8» του Μόντε Κάρλο ο Τσιτσιπάς - Πέρασε το εμπόδιο του Γκαρίν με 2-0

Στους «8» του Μόντε Κάρλο ο Τσιτσιπάς – Πέρασε το εμπόδιο του Γκαρίν με 2-0

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) του χιλιανού Κριστιάν Γκαρίν

Σκληροτράχηλος αντίπαλος ο Κριστιάν Γκαρίν από τη Χιλή.

Το είχε δείξει και πέρσι στο Αμβούργο, όταν είχε χάσει πολύ δύσκολα με 2-1 από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Σήμερα το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά ο «Στεφ» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα απέδειξε γιατί είναι ένας από τους κορυφαίους του παγκόσμιου τένις.

Ο Τσιτσιπάς απέκλεισε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) τον Γκαρίν και πήρε έτσι την πρόκριση για τα προημιτελικά του Masters Rolex Monte Carlo (1000άρι).

Σχετικά εύκολη η πρόκριση του «Στεφ», όπως δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, αλλά ο Γκαρίν το πάλεψε, με όσες δυνατότητες έχει ως παίκτης.

Όμως, ο έλληνας πρωταθλητής (Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη) είναι κλάσεις ανώτερός του.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες πήγαιναν… χέρι-χέρι.

Για να γίνει το πρώτο break στο ματς πέρασε αρκετή ώρα: 1-0 ο Στεφ, 1-1 ο Γκαρίν, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3.

Σε αυτό ακριβώς το σημείο όμως κρίθηκε το πρώτο σετ.

Διότι ο Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο break του αγώνα, πραγματοποιώντας το 5-3. Με το σετ να ολοκληρώνεται αμέσως μετά (6-3).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με break του Τσιτσιπά, ο οποίος από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του.

Μέχρι το 4-3 ο έλληνας αθλητής είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο του σετ, ωστόσο ο Γκαρίν ισοφάρισε (4-4) με break και… άγχωσε τον «Στεφ».

Για πολύ λίγο όμως. Καθώς ο Τσιτσιπάς στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα έκανε break (5-4) και στη συνέχεια πήρε εύκολα το τελευταίο game για το τελικό 6-4 (2-0 στα σετ).

Αντίπαλος του Tsitsifast στους «8» ο ισπανός Φοκίνα Νταβίντοβιτς, Νο 58 της παγκόσμιας κατάταξης, που νίκησε με 2-0 σετ το γάλλο Πουίλ (Νο 86).

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»