«Αγκαλιά» με την πρόκριση η Πόρτο

Η Πόρτο δραπέτευσε με γκολ στο 90' από τη Ρωσία κερδίζοντας 1-0 την Κρασνοντάρ, στο παιχνίδι που ενδιαφέρει τους «ερυθρόλευκους»

Η Πόρτο πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τα play- offs του Τσάμπιονς Λιγκ με το «χρυσό» γκολ του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Σέρτζιο Ολιβέιρα, νικώντας με 1-0 την Κρασνοντάρ εκτός έδρας. Το παιχνίδι ενδιαφέρει άμεσα τους «ερυθρόλευκους» που σε περίπτωση πρόκρισης με την Μπασάκσεχιρ, θα συναντήσουν τον νικητή του ζευγαριού.

Το παιχνίδι είχε και ελληνικό ενδιαφέρον καθώς για τους γηπεδούχους Ρώσους αγωνίστηκε βασικός ο Μάρκους Μπεργκ. Αντίστοιχα για τους «δράκους» ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα οι Ιβάν Μαρκάνο και ο σκόρερ Σέρτζιο Ολιβέιρα, ενώ προπονητής των Πορτογάλων είναι ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Σέρτζιο Κονσεϊνσάο.

Η Πόρτο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχασε ευκαιρίες με τους Μούσα Μαρεγκά, Κορόνα και Σοάρες, ενώ οι Ρώσοι απείλησαν με τον Μπεργκ. Παρόλα αυτά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η καλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού σημειώθηκε για την Κρασνοντάρ με τον Καμπελά στο 80′. Αφού δεν κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα οι Ρώσοι, η Πόρτο τιμώρησε τους γηπεδούχους στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σέρτζιο Ολιβέιρα.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοβ, Πετρόβ, Μαρτίνοβιτς, Σπάχιτς, Ραμίρεζ, Καμπελά, Καμπόλοβ, Βιλχένα, Ναμλί, Βάντερσον, Μπεργκ.

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσέσιν, Μανάφα, Πέπε, Μαρκάνο, Άλεξ Τέγιες, Κορόνα, Μπάρο, Σέρχιο Ολιβέιρα, Ντανίλο, Μαρεγκά, Σοάρες.