Δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στην Euroleague τα κορίτσια του Ολυμπιακού, με τις Ερυθρόλευκες να χάνουν εντός έδρας από την Μπουρζ με 81-66. Το συγκρότημα του Θάνου Νίκλα ηττήθηκε από τη γαλλική ομάδα για την 8η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και παρέμεινε χωρίς νίκη.

Κορυφαία για τις ηττημένες ήταν η Μέγκαν Γκούσταφσον με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε η Αγγελική Νικολοπούλου. Από την Μπουρζ, που πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της, 16 πόντους είχε η Εντέν Μιγιέμ και 15 η Ιβόν Άντερσον, με τη γαλλική ομάδα να φτάνει τις 4 νίκες.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 11 πόντους (27-18) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +20 (49-29). Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 31-19 μείωσε στους 6 (68-62), αλλά η αντεπίθεσή δεν είχε συνέχεια. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης η Μπουρζ πάτησε… γκάζι και έφτασε στη νίκη με 81-66.

Δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81