Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τη βαριά ήττα στα Τρίκακα και έκανε βήμα… εξάδας το Ρέθυμνο, επικρατώντας εντός έδρας, 75-67, του Κοροίβου Αμαλιάδας, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Οι Κρήτες μετρούν πλέον 30 βαθμούς (9 νίκες – 12 ήττες) αλλά θα χρειαστούν και άλλα θετικά αποτελέσματα καθώς υπάρχει «συνωστισμός» στις τελευταίες θέσεις της οκτάδας των πλέι οφ. Η ομάδα της Ηλείας με 28 βαθμούς παρέμεινε κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αλεξάνταρ Τσάπιν για τον Κόροιβο με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ στην 1η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 8-11 (5’) αλλά και με 10-15 (8’).

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-18. Μετά το 24-25 στη 2η περίοδο, ένα σερί 7-0 επέτρεψε στο Ρέθυμνο που εκμεταλλεύτηκε τα 9 λάθη του αντιπάλου να ξεφύγει με 31-25 (15’), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 37-30.

Η σωστή αμυντική λειτουργία έδωσε ώθηση στο Ρέθυμνο, για το 43-32, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +15 (50-35). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 3-8, μείωσαν σε 53-43, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο ώστε να διατηρήσουν τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (60-47). Ο Βασιλόπουλος με τρίποντο μείωσε και στους -7, 64-57, αλλά δύο τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13, 70-57 και ο αγώνας είχε κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-30, 60-47, 75-67.

Διαιτητές: Φούφης-Πουρσανίδης Γ.-Θεονάς