Βαθμολογική «ανάσα» πήραν τα Τρίκαλα στην προσπάθεια παραμονής, επικρατώντας δύσκολα 88-87 του Ηλυσιακού, για την 17η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η ομάδα της Θεσσαλίας δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των 10 πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στα Ιλίσια, αλλά πλέον μετρά ένα βαθμό περισσότερο (23β.) από τον Ηλυσιακό (22β.), ο οποίος παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιούιν, ο οποίος είχε απολογισμό 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 κερδισμένα φάουλ. Πολύ καλοί και οι Έβανς (16π.), Νικολόπουλος (14π.), με τον τελευταίο να ευστοχεί σε 4/5 τρίποντα. Νταμπλ νταμπλ πέτυχε ο Στέφενς του Ηλυσιακού με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Αν και τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 8 πόντους (82-74), 3 λεπτά πριν τη λήξη, ο Ηλυσιακός ξαναμπήκε στο παιχνίδι μειώνοντας στο καλάθι με τρίποντο του Χατζή (83-81), αλλά ο Μάριος Ματαλόν «απάντησε» έξω από τα 6.75 για να δώσει σαφές προβάδισμα στους Θεσσαλούς, ο οποίοι ευστόχησαν εν συνεχεία σε 2/2 βολές με τον Γιούιν, πριν βάλει ακόμη ένα τρίποντο (άνευ σημασίας όπως αποδείχτηκε) ο Χατζής. Ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Σαπ με τη φανέλα των Τρικάλων. Αν και είχε μόλις 1 πόντο σε 22 λεπτά συμμετοχής, αυτός ήταν μία καθοριστική βολή, μόλις 2 λεπτά πριν το τέλος για το 83-76.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Τρίκαλα, προηγούμενα 13-4 με πολυφωνία στην επίθεση (Περούνιτσις, Πορίνι, Δεληγιάννης και Έβανς). Το τρίποντο του Καυκή, όμως, που ακολούθησε από πλευράς Ηλυσιακού αποτέλεσε έναυσμα για επιμέρους σκορ 4-14 (Καυκής, Χατζής και Στέφενς) για τους φιλοξενούμενους μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου (17-18).

Τα Τρίκαλα «απάντησαν» με δικό τους επιμέρους σκορ 13-6 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και ξέφυγαν 30-24 με τρίποντο του Νικολόπουλου. Ο Ηλυσιακός μείωσε στον πόντο (30-29), χάρη σε τρίποντο του Δορκοφίκη και λέι απ του Ιωάννου, για να προσπεράσει αμέσως μετά (30-31), με λέι απ του Βαβάτσικου αυτή τη φορά. Ο Ματαλόν διαμόρφωσε το 32-31, ενώ ο Νικολόπουλος με δύο δικά του τρίποντα ήταν αυτός που έκανε το σκορ αρχικά 35-31 και εν συνεχεία 38-35. Ο Ηλυσιακός, όμως, ήταν αυτός που πήγε προηγούμενος στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο (38-41).

Η 3η περίοδος ανήκε στα Τρίκαλα που κατάφεραν να ξεφύγουν και με +12 (66-54 στο 27ο λεπτό). Ο Γιουιν ήταν εκπληκτικός σ’ αυτό το διάστημα, αλλά η ολιγωρία των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη στην άμυνα επέτρεψε στον Ηλυσιακό να πλησιάσει (70-64) στο 30΄. Ένα τρίποντο του Αντωνάκη και ένα δίποντο του Στέφενς έφεραν τον Ηλυσιακό σε απόσταση αναπνοής (70-69) με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια τα Τρίκαλα… απομακρύνθηκαν στο σκορ (76-72 και 82-74), αλλά το φινάλε αποδείχτηκε συγκλονιστικό, λόγω των μεγάλων σουτ που πέτυχε ο Χατζής, χωρίς να καταφέρει πάντως να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-41, 70-64, 88-87.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μπήτης, Μαγκλογιάννης

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Έβανς 16 (1), Περούνιτσιτς 5 (1), Γιούιν 27 (1), Γιαννακίδης, Πέτροβιτς 6 (2), Πορίνι 10, Σαπ 1, Δεληγιάννης 4, Ματαλόν 5, Νικολόπουλος 14 (4), Γεωργάκης.