Μπορεί η Μάντσεστερ Σίτι να άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε τεράστια ψυχραιμία, καταφέρνοντας όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ για το 2-1 σε διάστημα μόλις δύο λεπτών.

Η Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε άμεσα και έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Αρχικά, στο 12′ ο Εντουάρντο Καμαβινγκά πήρε την ασίστ του Ντάνιελ Καρβαχάλ, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κόντραρε σε σώματα, και έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία, κάνοντας το 1-1.

Οι «μερένγκες» δεν έχασαν καθόλου χρόνο και δύο λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα σε μια αντεπίθεση, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Θυμίζουμε πως μόλις στο 2ο λεπτό της συνάντησης, η Μάντσεστερ Σίτι είχε προηγηθεί χάρη σε μια πολύ έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρντο Σίλβα.