Η Θέλτα πήρε τη νίκη γοήτρου στο εναρκτήριο ματς της 34ης αγωνιστικής της La Liga απέναντι στη Λεβάντε με 2-0.

Τα γκολ που έκριναν την «αδιάφορη» από βαθμολογικής άποψης αναμέτρηση πέτυχαν, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ισπανός μέσος, Μπράις Μέντεθ και στο 74ο λεπτό ο Σολάρι, ο οποίος εννέα λεπτά νωρίτερα είχε πάρει την θέση του Ντιέγο Άσπας.

Στο 41′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντουάρτε στον Μίνα. Το VAR όμως έδειξε οφσάιντ στην αρχή της φάσης και το πέναλτι ακυρώθηκε.

ΘΕΛΤΑ: Βιγιάρ, Κέβιν, Αϊντού (56’Μαρτίν), Μουρίγιο, Φοντάν (46’Αραούχο), Τάπια (28’Μπελτράν), Ντένις, Μπράις Μέντες, Νολίτο (84’Φακούντο), Άσπας (65’Σολάρι), Μίνα.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Κάρδενας, Ποστίγκο, Ντουάρτε (78’Ντουάρτε), Πιέρ, Βέυο, Κλερκ, Ντε Φρούτος, Μελέρο (78’Μοράλες), Μπάρντι (67’Ροτσίνα), Καντέρο (78’Σέρχιο Λεόν), Ρόγκερ (83’Nτουκουρέ).