Βαθμολογική ανάσα πήρε το Ρέθυμνο διπλασιάζοντας τις νίκες του, σε 7 αγωνιστικές στην Α1, μετά το 83-79, επί των Τρικάλων, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και «έπιασε» την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη στο βαθμολογικό πίνακα.

Το ροζ φύλλο αγώνα ήρθε για τους Κρήτες μετά από αρνητικό σερί 5 ηττών αλλά και 23 ασίστ! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χάρης Γιαννόπουλος με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Η νίκη της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όταν Ντάουελ αστόχησε σε τρίποντο.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν καλύτερα, ξέφυγαν με +4, 9-13 στο 6ο λεπτό, με τρίποντο του Ντάουελ για να προηγηθούν, 19-25, στο 10ο λεπτό. Ο Κλουφ έβαλε μπροστά με τρίποντο το Ρέθυμνο, 28-27, στο 13′, αλλά γρήγορα τα Τρίκαλα ανέκτησαν το προβάδισμα, 33-37 στο 18′. Το 41-42 του ημιχρόνου άφηνε… ανοιχτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες, με τους φιλάθλους να παρακολουθούν μάχη σώμα με σώμα και στην 3η περίοδο.

Το 51-51 στο 25ο λεπτό μετετράπη σε 64-57 υπέρ των γηπεδούχων, στο 30΄. Στο 33΄, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με +7, 69-62. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σάφτεναρ διαμόρφωσε το 75-70, αλλά ο Ντάουελ αστόχησε σε τρίποντο. Ο Στόουν διαμόρφωσε το +10, 80-70, στα 43» πριν τη λήξη και πλέον όλα είχαν κριθεί