Κάνοντας μια απίστευτη ανατροπή, η ΑΕΚ επέστρεψε από το -25 και εν τέλει πήρε τη νίκη απέναντι στην τουρκική Καρσίγιακα με 80-72 και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κυριολεκτικά παράσταση για έναν ρόλο. Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν αποκαρδιωτική για περισσότερα από 15 λεπτά, με την τουρκική ομάδα να προηγείται με 35-10, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την προσπάθειά τους για να μειώσουν τη διαφορά και το κατάφεραν φτάνοντας στο 24-40, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η εικόνα του ματς άλλαξε εντελώς στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ χάρη στην άμυνά της, αλλά και μεγάλα σουτ από Στρέλνιεκς και Μίτσελ, όχι απλά να ξαναμπαίνει στο ματς, αλλά να δείχνει ικανή να φτάσει και ως τη νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκα την «Ένωση» στο -6 (50-56), ενώ με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου είχε πλέον πλησιάσει στον πόντο (55-56).

Πλέον ο ρυθμός ήταν στα χέρια των παικτών του Καντζούρη, η άμυνα της ΑΕΚ είχε μπλοκάρει πλήρως τους Τούρκους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίτσελ, έφτασε και σε ένα άνετο προβάδισμα, έτσι ώστε να μην κινδυνέψει μέχρι το φινάλε και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη και πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 24-40, 50-56, 80-72

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κόνιαρης 2, Μίτσελ 25 (8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα), Στρέλνιεκς 13 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 13 (4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρεζίερ 4, Μάντσεν 6 (2), ΜακΓκρίφ 4, Μάιλς 3 (1), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ακιαζίλι 8 (2), Τζέιλον Μπράουν 17 (5/11 τρίποντα), Βίτο Μπράουν 9 (1 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 7 (1), ΜακΚόλουμ 9 (3/15 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ανγκόλα 11 (2), Τσαντέκιν, Ντελγάδο 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Σιπαχί 3 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)