Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Έκαναν «πάρτι» οι ερυθρόλευκοι στο Ρέντη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Volley League, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ (25-21, 25-14, 23-25, 25-22) και πλέον βρίσκεται μόνος πρώτος στο +3 από τον «Δικέφαλο» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς ανώτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο πρώτο σετ προηγήθηκαν νωρίς με 10-5, για να διευρύνουν στη συνέχεια το προβάδισμά τους στο +7 (20-13).

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν μια μικρή αντεπίθεση, μείωσαν στους 3, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο, και ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο σετ με σκορ 25-21.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν ακόμα πιο χαρακτηριστική για τον τρόπο με τον οποίο αγωνίζονταν οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να είναι απόλυτος κυρίαρχος και να φτάνει να προηγείται μέχρι και με 12 πόντους διαφορά (20-8) και να φτάνει στην άνετη κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-14.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αναγκασμένος να βρει απάντηση και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ήταν εμφανώς βελτιωμένος. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν από νωρίς ένα προβάδισμα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6, για να ξαναβρεθεί σε θέση οδηγού και να πάει στο +5 (13-18). Ο Ολυμπιακός μείωσε στο φινάλε, έσβησε τρία set ball, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 23-25 και το 2-1 στα σετ, για να ξαναμπούν στο ματς.

Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 7-1, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι απάντηση και ισοφάρισε σε 8-8. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μπήκε ξανά σε θέση οδηγού στο σετ (16-12), με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν ξανά (17-17). Εν τέλει ο Ολυμπιακός με τον Στερν να παίρνει συνεχόμενες επιθέσεις στο τέλος, κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-22 και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα σετ: 25-21, 25-14, 23-25, 25-22

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.