Η Μίλαν που δεν έπεισε στο ντέρμπι κόντρα στην Ίντερ (0-2), έψαξε αντίδραση κόντρα στην Τορίνο, αλλά εν τέλει υποχρεώθηκε στη δεύτερη διαδοχική της ήττα στη Serie A (2-1) που την καθήλωσε στους 6 βαθμούς (ύστερα από 5 αγώνες).

Αυτή τη φορά μάλιστα έπεσαν θύμα ανατροπής από μία ομάδα που προερχόταν ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Οι Ροσονέρι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 16ο λεπτό ο Λεάο κέρδισε πέναλτι (το παραχώρησε ο Ντε Σιλβέστρι) και ο Πιόντεκ ανέλαβε να το εκτελέσει. Ο killer της ομάδας του Μιλάνου δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια, ο εξαιρετικός Σιρίγκου κατέβασε ρολά μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ στο εύθραυστο 0-1.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα, στο 50′ ο Ντοναρούμα έδειξε την κλάση του, διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Άινα και στο 54’ ο Πιόντεκ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, κι ενώ ο κίπερ της Μίλαν ήταν παρών σε σου του Μπελότι δεν τα κατάφερε εξίσου καλά στο 71′ με τον 25χρονο φορ να σκοράρει για το 1-1,

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος τέσσερα λεπτά αργότερα, με φοβερό ψαλιδάκι διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Μίλαν πίεσε για την ισοφάριση, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες, με τους Κεσί και Πιόντεκ, αλλά και η Γρανάτα μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη βάζοντας και τρίτο τέρμα.

Το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα του ρέφερι, κι έτσι η Τορίνο πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο που την φέρνει στους 9 βαθμούς. Η πρωτοπόρος Ίντερ έχει 15.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ντε Σιλβέστρι (65’ Ντε Σιλβέστρι), Ίτσο, Άινα (83’ Nτζιντζί), Λιάνκο (57’ Ανσάλντι), Μπρέμερ, Ρινκόν, Μπαζέλι, Τζάτζα, Βέρντι (66’ Μμπερενγκε΄ρ), Μπελότι

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Μουζάκιο, Καλάμπρια, Ερναντές, Ρομανιόλι, Κεσί, Τσαλχάνογλου, Μπενασέρ (78’ Ρέμπιτς), Σούσο, Πιόντεκ, Λεάο (65’ Μποναβεντούρα)