Ήττα σοκ υπέστη η πρωταθλήτρια Ισπανίας, Μπαρτσελόνα καθώς η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ηττήθηκε απο την ουραγό της βαθμολογίας, Λεγκανές. Μάλιστα αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι πριν από λίγες μέρες η Μπάρτσα είχε παραχωρήσει εντός έδρας ισοπαλία (2-2) στην Χιρόνα.

Οι Μπλαουγκράνα παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και παρότι προηγήθηκαν στο σκορ με το «μαγικό» γκολ του Κοουτίνιο στο 12’, στο τέλος έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το «Μπουταρκέ». Ο Ναμπίλ ισοφάρισε για την Λεγκανές στο 52′ κι ένα λεπτό αργότερα ο Όσκαρ εκμεταλεύτηκε το λάθος του Πικέ και πέτυχε το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας δεν πείθουν με τις εμφανίσεις τους και δείχνουν να βρίσκονται σε περίοδο ντεφορμαρίσματος, γεγονός που θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν οι Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης. Η σφαλιάρα από την ουραγό Λεγκανές προκαλεί αναμφίβολα προβληματισμό στον Ερνέστο Βαλβέρδε, που βλέπει την ομάδα του να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο.