Ο Αρκαδικός πήρε τη νίκη που ήθελε για να συνεχίσει να ελπίζει στην παραμονή του, καθώς αξιοποίησε το πλεονέκτημα της έδρας και επιβλήθηκε στην Τρίπολη με 77-67 του Κολοσσού Ρόδου, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη στην εφετινή διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με έξι πόντους (10-16), αλλά με σερί 5-0 ο Αρκαδικός μείωσε σε 15-16, για να κλείσει η περίοδος με τον Κολοσσό προηγούμενο 20-18. Οι Πελοποννήσιοι προσπέρασαν με 24-23 στις αρχές του δεύτερου 10λεπτου και έκτοτε το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο ως το ημίχρονο, που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 36-32.

Ο Αρκαδικός διατήρησε σταθερά το προβάδισμα, φτάνοντας στο +11 (55-44) με το χρονόμετρο να δείχνει το 27ο λεπτό, ενώ στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-2 έγινε το 66-54. Οι «θαλασσί» δεν είχαν υποκύψει ακόμη, πάντως, και κάνοντας μια μίνι αντεπίθεση μείωσαν σε 65 με τρίποντο του Λιούις. Μέχρι εκεί όμως, αφού η ομάδα της Ρόδου δεν κατόρθωσε να πλησιάσει περισσότερο, με τους Αρκάδες να είναι ψύχραιμοι και να παίρνουν και διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-32, 57-52, 77-67

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
(Γιάννης Καστρίτης): Καββαδάς 15, Βαν Όστρουμ 3 (1), Νουουτίνεν 19 (1), Λι 2, Λέτζιον 15 (3), Τ. Τζόουνς 2, Κ. Τζόουνς 15 (2), Κοψαύτης, Στεφανίδης 3, Καλλινικίδης 3 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ
(Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 26, Σαλούστρος 9 (1), ΜακΓκί 4, Ντέιβις 6, Λιούις 6 (2)