Μετά από ένα αγώνα «θρίλερ» το Λαύριο επικράτησε εντός έδρας της Κηφισιάς με 74-70 σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Καλύτερος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπολντς με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε με την απόδοση του ο Χογκ, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από το πρώτο λεπτό αλλά η ομάδα των Βορείων προαστίων διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα επιμέρους σερί 10-2 στην δεύτερη περίοδο να προηγηθούν με 31-28 αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγε στα αποδυτήρια με +1 (36-37).

Στην τρίτη περίοδο η Κηφισιά με ένα ξέσπασμα κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους (44-51 στο 28΄) αλλά το Λαύριο με καλάθια των Μπολντς και Μπάρλου κατάφερε να μείωσε στους 3 (49-52) στο τέλος του δεκαλέπτου. Δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Χογκ με καλάθι και φάουλ έφερε τον αγώνα στα ίσια (70-70)αλλά ο Μπολντς με 2 εύστοχες βολές έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (72-70).

Στην συνέχεια η Κηφισιά έχασε απανωτές ευκαιρίες για να περάσει μπροστά στο σκορ με τα άστοχα τρίποντα των Γκίκα, Ελ Αμίν και Κασελάκη, και έτσι ο Μπολντς με ακόμα 2 βολές 8’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 49-52, 74-70

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Πουρσανίδης

Λαύριο (Χ. Σερέλης): Χάμιλτον 6 (8ριμπ.), Γιανγκ 2, Σακελλαρίου 8 (2), Κακλαμανάκης 2, Μπολντς 22 (1), Κρουμπαλί 9 (10ριμπ.), Κέσελ 7 (2), Νίξον 5, Γιαννακόπουλος 4 (1), Μπάρλος 9 (1).

Κηφισιά (Η. Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 14 (1), Χογκ 22 (15ριμπ.), Ελ-Αμίν 8 (2τριπ., 6ασ.), Γλυνιαδάκης 10, Γκίκας 3 (1), Σταμάτης 3, Σμιθ 6.