Η Θάντερ δεν είχε κανένα πρόβλημα να λυγίσει την αντίσταση των Λέικερς και να πάρει τη νίκη στην Οκλαχόμα, με 131-102. Ο Κέβιν Ντουράντ και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχαν από 29 πόντους για τους γηπεδούχους που παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από τους Σπερς στη μάχη για την κορυφή της Δύσης.

Με ηγέτη τον Μάικ Ντανλίβι, που πέτυχε 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μπουλς επικράτησαν με 111-87 των Ρόκετς, ενώ οι Χοκς με τον Κάιλ Κόρβερ να πετυχαίνει 12 από τους 15 πόντους του στην τελευταία περίοδο επικράτησαν 102-97 των μαχητικών Μπακς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε καλή παρουσία για τα «ελάφια» με 5 πόντους (2/4 βολές, 1/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25:46.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Σικάγο-Χιούστον 111-87

Ατλάντα-Μιλγουόκι 102-97

Οκλαχόμα-ΛΑ Λέϊκερς 131-102