Την 3η θέση στην κατάταξη της Α1 ανδρών στο μπάσκετ κατέλαβε ο Πανιώνιος, μετά τη νίκη του 73-63 επί του Κολοσσού στο «Βενετόκλειο» της Ρόδου, στον 5ο «μικρό τελικό» των πλέι οφ. Αν και με μειονέκτημα έδρας στη σειρά, η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε το 3-2, αφήνοντας στην 4η θέση τους Ροδίτες. Ντίμπλερ και Καββαδάς με 20 και 15 πόντους, αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι του Πανιωνίου, ενώ για τον Κολοσσό ο Ασημακόπουλος σημείωσε 16 πόντους.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 7-14 με λύσεις από Ντίμπλερ και Μπάρλο, αλλά μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός ισοφάρισε 18-18, με ευστοχία από τη γραμμή των βολών από Ασημακόπουλο, Καλαϊτζή και Λιακόπουλο. Οι Ροδίτες προσπέρασαν και με 5 πόντους (26-21) στη 2η περίοδο.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος πίεσε στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και «απάντησε» με σερί 7-0, ανακτώντας το προβάδισμα (26-28) με λέι απ του Ντίμπλερ (13π. στο α΄ μέρος). Αν και η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά διατηρούσε προβάδισμα 5-6 πόντων μετά το 35-30 υπέρ του Κολοσσού, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν επιμέρους σκορ 1-9 με ηγέτη τον Νάτζφεϊ και πήγαν στ’ αποδυτήρια στο +3 (36-39).

Το προβάδισμα άλλαξε και πάλι χέρια στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, χάρη σε 4 πόντους του Χόπσον και 2 του αρχηγού του Κολοσσού, Αντώνη Ασημακόπουλου (42-41). Ούτε αυτή τη φορά, όμως, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την πρωτοπορία οι γηπεδούχοι. Αντιθέτως, είδαν τους «κυανέρυθρους» να προσπερνούν ακόμη και με 10 πόντους (46-56), όταν ο Μπίλι Κις ευστόχησε έξω από τα 6.75, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 4-15 του Πανιωνίου.

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους από τον Ασημακόπουλο, ο Κολοσσός άμβλυνε την ψαλίδα της διαφοράς (50-55) στο 30΄. Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην 4η περίοδο, αφού, παρά το +6 των φιλοξενούμενων με λέι απ του Νάτζφεϊ (53-59) στο 33ο λεπτό, αλλά και το 55-62 από τρίποντο του Ντίμπλερ στο 35΄, ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία λέξη του.

Με εναπομείναντα χρόνο 4 λεπτά, ο Χάτεν «απάντησε» έξω από τα 6.75 (58-62), βάζοντας και πάλι τους Ροδίτες στη διεκδίκηση της 3ης θέσης στο πρωτάθλημα. Τρεις πόντοι του Καλαϊτζή έφεραν σε απόσταση αναπνοής τον Κολοσσό (61-64), αφού ενδιάμεσα είχε καρφώσει ο Καββαδάς.

Ο Καββαδάς ήταν αυτός που εν συνεχεία κέρδισε το φάουλ από τον Χαρίση και με 2 βολές διαμόρφωσε το 61-66. Ο Κολοσσός συνέχισε να κάνει φάουλ στους αντιπάλους στα τελευταία δευτερόλεπτα, έστω κι αν ο αγώνας είχε πλέον κριθεί, μέχρι το τελικό 63-73.

Διαιτητές: Τανατζής, Γκόντας, Αναστόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-39, 50-55, 63-73

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Λιακόπουλος 7, Χάτεν 7 (1), Καλαϊτζής 11, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 16 (1), Μπόικιν 2, Χαρίσης 5, Τσάμης 5, Χόπσον 10 (1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 1, Κις 9 (1), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 20 (3), Μπατής 5, Καββαδάς 15, Νάτζφεϊ 9 (1), Παραγυιός 6, Μπάρλος 8 (1)