Σπουδαία πρόκριση μέσα στην Προύσα για την ΑΕΚ! Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη αγωνίστηκε χωρίς τους ΜακΓκρίφ και Πετρόπουλο, αλλά χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 85-82 κόντρα στην Τόφας και προκρίθηκε στους «16» του BCL με 2-0 στις νίκες.

Κορυφαίος για την Ένωση ήταν ο Μίτσελ με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς και Μάιλς με 17, 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκρέι με 18 πόντους ενώ 17 πόντους είχε ο Ένις.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, κρατώντας την Τόφας στους τέσσερις πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (4-9). «Κόλλησε» όμως η ίδια στη συνέχεια στην επίθεση, δεν σημείωσε ούτε πόντο μέχρι το τέλος της περιόδου και βρέθηκε πίσω με εννιά (18-9). Είχε στην πρώτη περίοδο 3/13 σουτ και έξι λάθη.

Η ΑΕΚ με επτά πόντους από τον Ουίλιαμς κατάφερε όχι μόνο να μαζέψει τη διαφορά αλλά και να προηγηθεί (20-21 στο 14’) αλλά οι Τούρκοι ξαναπήραν το προβάδισμα (39-31 στο 19’). Η ελληνική ομάδα όμως είχε και πάλι απαντήσει και πήγε στα αποδυτήρια με ένα μειονέκτημα τεσσάρων πόντων (42-38). Σε σχέση με την πρώτη περίοδο είχε καταφέρει να βελτιώσει τα ποσοστά της (11/14 σουτ) και να περιορίσει τα λάθη της (4).

Ο Δικέφαλος ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο βάζοντας πίεση στην Τόφας. Στα πρώτα επτά λεπτά της έκανε επιμέρους 19-5 και βρέθηκε μπροστά με 10 (47-57) με τον Ακίλ Μίτσελ και τον Κένι Ουίλιαμς να την οδηγούν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι 10 λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ είχε «αέρα» εννιά πόντων (52-61).

Η άμυνα συνέχισε να της δίνει αυτοπεποίθηση και η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά στους 12 (55-67 στο 32’) και στους 14 (55-69 στο 37’) όμως το πολύ μικρό rotation μοιραία είχε αρνητική επίδραση στην ενέργεια των παικτών της. Η Τόφας κατάφερε να ισοφαρίσει επιστρέφοντας από το -14, αλλά η ΑΕΚ βρήκε δύο «μεγάλα» σουτ. Τρίποντο από τον Στρέλνιεκς και δίποντο από τον Φλιώνη που έκαναν το 83-80 για την ΑΕΚ στα 26’’. Ο Γκρέι με βολές έκανε το 82-83 αλλά ο Φλιώνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (82-85 στα 22’’). Ο Μπράιμοχ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, ο Μίτσελ έχασε και τις δύο βολές αλλά ο Μιλάκνις έκανε λάθος στα 7’’ για να πάρει η ΑΕΚ τη σπουδαία νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 82-85.

Τόφας (Πρίφτης): Μπράιμο 6 (8 ριμπάουντ), Μπουγιουκτουντσέλ 5 (1), Γκρέι 18 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλάκνις 9 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 9 (3), Ουγκιουρλού 12 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Ντεμίρ, Ένις 17 (2), Τόμπσον 7 (4 ριμπάουντ), Τουρέ 8.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 8, Μίτσελ 21 (8/12 δίποντα, 5/7 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Στρέλνιεκς 17 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Γουίλιαμς 16 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Ξανθόπουλος, Φρέιζιερ 6, Μάντσεν 4, Μάιλς 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαδάκης.